Ла Лига 8-мо коло: Најава, анализа и предлог типови

Во Ла Лига стигнавме до 8-та рунда, каде што ќе имаме доста интересни натпревари. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новото коло во Шпанија.

Осасуна – Валенсија – 1

Како што стојат сега работите, Осасуна полека, но сигурно прераснува ево еден стабилен прволигаш. Имено, екипата од Памплона веќе неколку сезони наназад игра фантастично, а и овој пат е така со оглед на фактот што се наоѓаат на фантастичното шесто место на табелата. Валенсија дефинитивно се поправи, но и понатаму имаат проблеми особено на гостински терен. Поради тоа ние решивме да типуваме 1 на овој натпревар со квота 2.30 во Mozzart.

Алмерија – Рајо Валекано – 3+

Премиерниот натпревар од саботната програма се игра во Андалузија каде што фудбалерите на Алмерија ќе го дочекаат Рајо Валекано. За жал, дури сега се гледа колку играта на овој тим зависеше од Садик кој пред неколку недели премина во Сосиедад. Рајо Валекано во минатото коло изигра фантастичен натпревар против Елче, а тој дуел беше завршен со резултат 2-1. Овде очекуваме ефикасен дуел и типуваме 3+ со квота 2.19 во Bet365.

Атлетико Мадрид – Жирона – 1

Атлетико има доста проблеми на стартот од оваа сезона, а сигурно никако не е добро тоа што во моментов се наоѓаат на прагот на елиминација од Лигата на шампиони каде што досега запишаа една победа и доживеаа два порази. Жирона за примарна цел оваа сезона има да обезбеди опстанок во друштво со најдобрите, а моментално се наоѓаат на 13-то место на табелата. Како и да е, веруваме дека Атлетико ќе земе три бода на овој натпревар и типуваме 1 со квота 1.50 во 22Bet.

Севиља – Атлетик Билбао – ГГ

Не треба многу за да се констатира дека Севиља е најголемото разочарување во овогодинашното издание на Ла Лига. Имено, Андалузијците се наоѓаат на 17-то место на табелата и имаат само еден бод повеќе во однос на 18-то пласираната Алмерија. Билбао делува дека наспроти Севиља се најпријатното изненадување во Ла Лига и во моментов ја имаат третата позиција на табелата со три бода помалку во однос на Реал и Барселона. Ние овде типуваме ГГ со квота 1.85 во 20Bet.

Хетафе – Реал Мадрид – 2

Веќе години наназад фудбалерите на Хетафе се едни од подобрите екипи кои играат одлично на домашен терен, меѓутоа оваа сезона работите се малку изменети. Имено, овој тим од четири изиграни дуели на домашен терен запиша само една победа, две реми и два порази, па затоа се наоѓаат на 14-то место на табелата. Реал во минатото коло потполно неочекувано ремизираше на домашен терен против Осасуна, а тој дуел заврши со резултат 1-1. Овде веруваме во победа за гостите и типуваме 2 со квота 1.52 во Mozzart.

Ваљадолид – Бетис – 3+

Фудбалерите на Ваљадолид играат прилично добро во досегашниот тек од шампионатот, а моментално ситуацијата е таква што овој тим е на 15-то место на табелата, а искрено не очекуваме некои тешки денови за овој тим. Бетис е на горниот дел од табелата, поточно на 4-та позиција и тоа е место кое на крајот носи пласман во ЛШ со што би се задоволиле амбициите на овој тим. Ние веруваме дека головите нема да изостанат на овој дуел, па типуваме 3+ со квота 2.01 во Bet365.

Кадиз – Еспањол – ГГ

Кадиз го започна новиот шампионат навистина катастрофално, бидејќи запишаа пет порази од пет изиграни дуели. Сепак, во шестото коло во гости ја совладаа екипата на Ваљадолид, а во минатата рунда изигра уште еден фантастичен натпревар против фаворизираниот Виљареал каде што немаше голови. Еспањол игра со многу голови во овој шампионат, а во минатото коло ремизираше против Валенсија со резултат од 2-2. Ние овде очекуваме најмалку по еден погодок на двете страни и типуваме ГГ со квота 2.05 во 22Bet.

Сосиедад – Виљареал – 3+

Еден од најинтересните дуел на ова коло се игра на Аноета каде што фудбалерите на Сосиедад ќе го дочекаат тимот на Виљареал. Сосиедад игра фантастично во Лига Европа и слободно може да кажеме дека обезбедија пласман во наредната фаза од ова натпреварување. Во гости им доаѓа Виљареал, тимот кој можеше да оствари многу повеќе во досегашниот тек од првенството. Во моментов се наоѓаат на 8-то место на табелата, а во минатото коло изигра реми против Кадиз. Овде очекуваме голови и типуваме 3+ со квота 1.82 во 20Bet.

Барселона – Селта – 1/1

Барселона блеска во првенството, но треба да напомнеме дека сериозно го доведоа во прашање пласмано во нокаут фазата во ЛШ бидејќи во последното коло доживеаа пораз на гостувањето кај Интер со минимален резултат од 1-0. Селта од друга страна оствари важен триумф на домашен терен против Бетис и успеа да победи со резултат 1-0. Барса е далеку поквалитетен тим и очекуваме лесна победа за нив на овој натпревар. Типуваме 1/1 со квота 1.78 во Mozzart.

Елче – Мајорка – 3+

Последниот дуел од 8-то коло на најквалитетниот ранг на шпанскиот фудбал се игра во Аликанте каде што Елче ќе го дочека тимот на Мајорка. После седум изиграни натпревари, домаќините се наоѓаат на претпоследното место на табелата и засега се најсериозен кандидат за елиминација. Мајорка игра доста променливо откако е започната сезона, но генерално впечатокот е добар. И едните и другите на овој дуел ќе одат на победа, па веруваме дека головите би требало да ги има. Типуваме 3+ со квота 2.09 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*