Ла Лига 17-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Пред нас е новото 17-то коло во Шпанската Ла Лига каде што ќе имаме можност да погледнеме доста интересни натпревари. Центарот на вниманието ќе биде дуелот кој ќе се игра на Сантијаго бернабеу каде што силата ќе ја мерат градските ривали Реал Мадрид и Атлетико Мадрид. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новото коло во Ла Лига.

Мајорка – Селта – 3+

Првиот натпревар од 17-то коло на Ла Лига ќе се игра на Мајорка помеѓу истоимената екипа и екипата од Виго. Домаќините во последниот натпревар со победа над Атлетико Мадрид успеаа да ја прекинат лошата серија без победи, па тоа ги одведе на средината на табелата. Селта од друга страна игра доста променливо, а најважно за нив за оваа сезона е да останат во друштво со најдобрите и следната година. Ние овде очекуваме отворен и ефикасен натпревар, па предлагаме да изиграте 3+ со квота 2.26 во Mozzart.

Еспањол – Леванте – Х2

Познато е дека Еспањол оваа сезона се врати во друштво со најдобрите и ако на тој начин ги гледаме работите мора да кажеме дека во моментов имаат многу причини за задоволство со оглед на тоа шт осе наоѓаат на средината на табелата. Леванте без никаков сомнеж е апсолутно разочарување во овогодинашното издание од Ла Лига бидејќи екипта од Валенсија моментално се наоѓа на последното место на табелата. Ние сметаме дека Леванте овде во најмала рака може да земе еден бод, а можеби и три. Типуваме Х2 со квота 1.76 во Bet365.

Алавес – Хетафе – ГГ

Сигурно е дека Алавес и Хетафе се најсериозни кандидати за преселба во Сегунда, па нема никаков сомнеж дека ова ќе биде доста интересен натпревар. Домаќините во минатото коло доживеаа пораз на гостувањето кај Гранада, а тој дуел заврши со резутлат 2-1, додека тимот од предрградието на Мадрид изигра натпревар без голови на домашен терен против Билбао. Ве советуваме овде да го избегнете конечниот исход, а по наше мислење овде би требало да има голови на двете страни. Коефициентот за ГГ во 22Bet изнесува 2.38.

Валенсија – Елче – 1

Веќе неколку години наназад се навикнавме Валенсија да ги гледаме во многу лоши изданија на почетокот на сезоната, а на крајот во подобрена форма. За среќа оваа година работите се малку поразлични и овој тим имаше одличен почеток, но не доволно добар за во моментов да бидат на позициите кои водат во Европа следната сезона. Елче како што стојат работите ќе се борат за опстанок до самиот крај. Тие во овој натпревар влегуваат со одлично расположение откако успеаа да го победат тимот на Кадиз во последниот натпревар. Ние овде предлагаме 1 со квота 1.76 во William Hill.

Атлетик Билбао – Севиља – 3+

Последниот натпревар од саботната програма на Ла Лига ќе се игра во Баскија каде што Атлетик Билбао ќе го дочека тимот на Севиља. Домаќините со оглед на резултатите наназад изгледа како да се во криза. Тие во последните пет натпревари немаат победа, а во тој временски период запишаа три реми и два порази. Севиља од друга страна пред неколку дена го напушти најелитното натпреварување во Европа, Лига на шампиони и продолжи во нокаут фазата од Лига Европа. Кога станува збор за домашното првенство мора да признаеме дека одлично се снаоѓаат, па веруваме дека со такво темпо и ќе продолжат. Овој натпревар делува доста тежок за типување, но сметаме дека најлогично е да бараме три погодоци. Коефициентот за 3+ во Mozzart изнесува 2.47.

Виљареал – Рајо Валекано – ГГ

Фудбалерите на Виљареал овој меч го дочекуваат во доста убаво расположение бидејќи оваа екипа стигна до пласман во нокаут фазата во ЛШ и тоа после победата на едно од најтешките гостувања во Европа кај Аталанта. Сепак, кога е во прашање Ла Лига овој тим може, но и мора повеќе. Рајо Валекано е вистински хит на шампионатот за што најдобро потврдува шестото место на табелата. Сметаме дека овде најреално е двете екипи да постигнат гол. Наш предлог е ГГ со квота 1.88 во Bet365.

Осасуна – Барселона – 3+

Иако има многу проблеми во последниов период тимот на Осасуна делува дека на овој натпревар ќе влезат доста мотивирано. Моментално тимот од Памплона е на 10-то место на табелата, а во минатото коло изигра натпревар без голови против Леватен. Барса дефинитивно е непрепознатлив тим оваа сезона, а најдобро за тоа зборува и елиминацијата од групната фаза во Лигата на шампиони. Наш предлог за овој натпревар е 3+ со квота 2.10 во 22Bet.

Бетис – Сосиедад – 3+

Eден од најинтересните дуели на 17-то коло на Ла Лига се игра во Андалузија каде што фудбалерите на Бетис ќе ги дочекаат фудбалерите на Реал Сосиедад. Бетис игра одлично оваа сезона, а во последното коло успеа да ја победи Барса со минимален резултат од 0-1. Сосиедад после фантастичниот старт игра се послабо и послабо, но и покрај тоа тие се на 5-то место на табелата. Наш предлог за овој дуел е 3+ со квота 2.04 во William Hill.

Реал Мадрид – Атлетико Мадрид – 1

Дербито на колото се игра во Мадрид каде што ќе се сретнат двата најдобри клубови од овој град. Избраниците на Анчелоти играат фантастично оваа сезона и моментално се на првото место на табелата со осум бода повеќе во однос на второпласираниот тим на Севиља. Атлетико Мадрид во убаво расположение доаѓа на овој натпревар со оглед на тоа што успеаа да се квалификуваат во нокаут фазата од ЛШ. Овде ние предност даваме на Реал Мадрид и типуваме 1 со квота 2.20 во Mozzart.

Кадиз – Гранада – 3+

Последниот натпревар за ова коло се игра помеѓу Кадиз и Гранада. Моментално екипата на Кадиз се наоѓа на 18-то место на табелата кое за жал на крајот на шампионатот значи и преселба во понизок ранг. Гранада од друга страна има многу проблеми оваа сезона, но сепак овој тим во претходното коло успеа да оствари победа против Алавес и да ја избегне црвената зона. Предлагаме 3+ на овој дуел со квота 2.22 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*