Дабл тикет од квалификациите за пласман на СП во Катар

СП во Катар

Денес продолжуваат натпреварите од квалификациите за пласман на Мундијалот следната година во Катар, а од денешната понуда избравме два меча за кои сметаме дека треба да поминат.

Р.Ирска – Азербејџан – 1 @ 1.55 во Bet365

Овој меч е дуел на двете екипи кои по три кола во квалификациите имаат по три порази. Но овде, квалитетот е целосно на страната на домашната репрезентација. Р.Ирска имаше високи амбиции во овие квалификации, но имаат три стартни порази и за нив на некој начин квалификациите се завршени, особено по домашниот пораз од Луксенбург. Пред неколку дена гостуваа кај Португалија и имаа водство до 90-та минута, кога Роналдо со два гола направи целосен пресврт. Азербејџан пак загуби на гости кај Луксенбург со 2:1. Ова е важен меч за двете селекции, но јас не можам да најдам ниту една предност за гостинскиот тим.

Израел – Австрија – ГГ @ 1.80 во Bet365

Гостите се фаворити за победа иако и двете селекции имаат по 7 бода во групата. Ова е една доста израмнета група каде се и Данска и Шкотска, а овој меч за двете селекции може да се покаже како клучен. Австрија е поквалитетна селекција и во тоа нема никаква дилема. Веројатно ќе стигне до трите бода и може да одиграте двојка. Но Израел има одличен напад предводен од Захави кој до сега во квалификациите постигна четири гола. Со Захави, Дабур, Соломон … Израел е селекција која може да игра добро против сите селекции и јас очекувам дека на овој меч ќе постигнат барем еден гол. Затоа и предлагам ГГ. Впрочем, овие две селекции до сега одиграме вкупно осум натпревари и на само еден дуел од овие осум, не паднеле голови на двете страни.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*