Што да се одигра денес во квалификациите за пласман на СП во Катар!?

СП во Катар

Денес на програмата во европската зона се вкупно 13 натпревари од квалификациите за пласман на СП следната година во Катар. Има доста интересни дуели, но има и натпревари на кои можат да се случат и изненадувања.

Во продолжение ќе се обидеме со мали анализи да ви помогнеме да ги склопите вашите тикети.

Казакстан – Украина – 2 @ 1.47 во Bet365

Казакстан тргна со пораз од Франција, но затоа во второто коло одигра реми 1:1 токму со Украина. Колку и да беше тоа реми за украинците шок, можеби беше добредојдено за да ги разбуди пред настапите на ЕУРО 2020. Украина беше надмоќна на тој дуел и имаше неверојатни 29 удари кон голот на Казакстан. Гостите на тој дуел само неколку пати се заканија, но постигнаа гол за големо реми. По ЕП, Украина има нов селектор, но со исти амбиции – пласман на СП, а за такво нешто мораат да слават на овој меч. Само мало потсетуање – Казакстан последниот меч го одигра во Скопје пред ЕУРО и загуби со 4:0 од Македонија.

Фарски Острови – Израел – 2 @ 1.48 во Bet365

Домаќинот е аутсајдер, но оваа селекција напредува од година во година и може да биде нагазна мина за фаворитите. Имаат реми со Молдавија и два порази од Австрија и Шкотска, но овој меч е прв домашен за нив во овие квалификации. Израел предводен од Захави, има пораз од Данска, реми со Шкотска и победа над Молдавија. Ако сакаат да останат во игра за пласман на СП, мораат да слават на Фарски Острови, но ќе имаат крајно тешка задача. Можете да одиграте и ГГ, но сепак јас верувам во квалитетот на гостите.

Луксембург – Азербејџан – 1 @ 2.20 во Bet365

Луксембург има неверојатен напредок во последните 2-3 години. Ако пред тоа оваа селекција служеше како лесен плен, во последните години тие играат одлично и постојано напредуваат. Славеа победа на гости кај Р.Ирска со 0:1, за потоа да загубат од Португалија и покрај водството од 1:0. Имаат доста шарен состав со фудбалери кои играат низ цела Европа и одличен селектор. Азербејџан пак има два стартни порази од Србија и Португалија но и тие одиграа добро. Минатата година овие две селекции играа во Лигата на Нации, а таму Луксембург славеше на гости, а дома одигра нерешено и на два пати го надигра Азербејџан. Очекувам слично да биде и овој пат.

Турција – Црна Гора – 1 @ 1.60 во Bet365

Турција целосно разочара на ЕУРО 2020, забележувајќи три порази со еден постигнат гол. А имаа голеи амбиции, особено што имаа неверојатна серија пред првенството. Овој меч сакаат да им биде поправен испит и да докажат дека ЕУРО беше само една лоша епизода. Имаат победи над Холандија и Норвешка и изненадувачко реми со Латвија, додека славеа над Латвија и Гибралтар, но загубија од Норвешка. Квалитетот е на страната на домаќинот, а на нивна страна ќе биде и подршката од трибините и јас очекувам нивна победа.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*