Олимписки игри: Романија – Ј.Кореа, меч кој за едните може да биде елиминација, за другите следна фаза

Јужна Кореа

Во недела се играат натпреварите од второто коло на Олимписките игри во Јапонија, а во еден од понеизвесните дуели играат олимписките селекции на Романија – Јужна Кореа.

Во првото коло двете селекции одиграа сосема различни дуели со различен епилог. Романија одигра лошо, но победи против Хондурас, додека Јужна Кореа беше одлична против Нов Зеланд, но немаше среќа и загуби од само два шута кон својот гол.

Романија е солидна селекција

Пласманот на фудбалската селекција на Романија на Олимписките игри беше големо изненадување. Но се погоди генерацијата на оваа репрезентација, имаа успешен настап на младинското фудбалско првенство и сосема заслужено се дел од игрите во Јапонија. Стартуваа победнички над Хондурас против кој славеа со 0:1, но имаа многу среќа. Хондурас беше подобар на теренот, ја контролираше играта, создаваше шанси но Романија дојде до гол. Имаат романците солиден тим, но изненадување беше што селекторот повика само еден постар фудбалер, од можните тројца колку што имаат сите други селекции на Олимпијадата.

Јужна Кореа мора до победа

За Јужна Кореа Олимпијадата стартуваше сосема спротивно од Романија. Тие беа убедливо подобри против Нов Зеланд, но загубија со 1:0 на отварањето. Нов Зеланд имаше само два удари кон голот, но тоа беше доволно за да ги освојат трите бода. Попусти беа многуте шанси на Кореа, кога немаше реализација. Освен фудбалерите до 23 години, за Кореа на Олимпијадата играат и Хванг од Бордо, Квон од Сувонг кој важи за еден од најдобрите во домашната лига, како и Ји Су Парк. Целта на оваа селекција е пласман во следната фаза, но за тоа ќе мораат да слават победа на овој меч.

Прогноза

Ако се суди според првото коло, тогаш Кореа е поблиску до победа. Не може Романија повторно да се надева на среќа, а од друга страна Кореа ако одигра како во првото коло, ќе дојде до трите бода. Јас ќе одиграм Тип 2 со коефициент 2.16 во Bet365.

ТИП: Романија – Јужна Кореа – 2 @ 2.16 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*