Им се заканува затвор до 10 години: Местеле Counter Strike натпревари!

Против пет Австралијанци е покренато обвинение по полициската истрага за местење мечеви во видео играта Counter Strike: Global Offensive.

Тие се обвинуваат за „употреба на информации за коруптивно однесување заради обложување“. Овие натпревари од CS:GO и други натпревари од Е-Спортот се достапни за обложување на 1xBet и Bet365.

Поради тоа им се закануива десет години затвор, а ќе им се суди во септември.

Обвинувањата се однесуваат за најмалку пет мечеви на неименуван „Counter Strike: Global Offensive“ турнир, по што истрагата ја покренала една кладилница во Австралија.

Уште минатата година, кога за ова прв пат се слушна, помошник комесарот Нил Патерсон рекол дека со местењето заработиле околу 30.000 австралиски долари (17.500 евра).

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*