ЕП во ракомет: Тројца голмани кои ќе го одбележат шампионатот

Ракометни голмани

Има многу ракометари на кои треба да се внимава на Европското Првенство во Хрватска. Ракометари кои можат да блеснат, кои можат да бидат клучни за успехот на своите репрезентации. Голем фактор за секоја репрезентација е голманот и токму затоа ќе издвоиме тројца голмани кои можат да остават белег на ова Европско Првенство во Хрватска.

Никлас Ландин, Данска

Често се вели дека ако Данците успеат на големиот шампионат, Никлас Ландин и Микел Хансен ќе мора да бидат во своите најдобри денови.

Двометарскиот висок голман од Кил ќе биде еден од играчите кои ќе бидат во центарот на вниманието во Хрватска. Ландин веќе неколку години игра со искуство на ветеранот, искуство собрано на безброј натпревари од секаков карактер.

Неговите реакции во еден-на-еден ситуации се исто толку импресивни колку и неговата способност да ги чита ударите од далечина. За крила, практично е невозможно да помине топката поради неговата способност да го затвори речиси секој агол. Кревањето на ногата на висина на рамото за да се спаси шут од близок дострел е меѓу неговите најдобри квалитети.

Роден северно од Копенхаген ја започна својата кариера во мал клуб КФУМ Копенхаген, неговата ракометна кариера безо одеше во нагорна линија во лигашките клубови ГОГ и Силкеборг. Таму тој беше забележан од Рајн-Некар Ловен, каде што играше три години пред да им се приклучи на ривалите од Бундеслигата, Кил во 2015 година. Во Кил, тој е клучен играч од самиот почеток.

Според букмејкерите Ландин е прв фаворит за да стане најдобар голман на првенството во Хрватска. Коефициентот з атакво нешто е 3.75 во 1xBet.Регистрирај се на 1XBET

Андреас Волф, Германија

Прекарот “Der Handball-Wolff” навистина му годи на Волф. 26-годишниот голман на Кил, е исто толку важен за Германија како Ландин и Бержеруд во Данска и Норвешка.

Откако почна да игра ракомет на петгодишна возраст, кариерата на Андреас Волф се одвива експресно нагоре се до ЕУРО 2016 во Полска, каде што беше клучен за освојување на титулата.

Неговите одбрани во Полска му помогнаа да направи трансфер од Вецлар во Кил неколку месеци подоцна. Најголемиот проблем на Волф е тоа што тој ја дели голманската позиција во Кил со Никлас Ландин.

Голман на негово ниво треба и мора да биде прв избор, а Андреас Волф се надева дека ќе стане токму тоа кога ќе се приклучи на Киелце во летото 2019 година. Доколку “Bad Boys”, како што се нарекуваат германските репрезентации, сакаат да бидат успешни во Хрватска, Андреас Волф повторно ќе мора да го достигне својот врв.

Германецот е втор фаворит според букмејкерите кога се во прашање голманите. Доколку се обложите дека Волф ќе биде најдобар голман на Европското Првенство ќе добиете коефициент 4.00 во 1xBet.Регистрирај се на 1XBET

Торбјорн Бержеруд, Норвешка

Да се ​​има добри голмани е долгогодишна норвешка традиција. Почнувајќи со Стеинар Еге и продолжувајќи со Оле Еврек и Еспен Кристенсен, сегашниот прв голман е Торбјорн Бержеруд.

Иако тој се уште има само 23 години, Бержеруд веќе достигна највисоко меѓународно ниво, што тој го докажа во многу прилики за Норвешка. На Светското првенство во 2017 година во Франција тој имаше неверојатни игри и одигра клучна улога во сензационалното освојување на сребрениот медал.

Веќе на 20-годишна возраст, тој го напушти клубот каде започна Драмменс ХК, за да се придвижи кон исток во Луги ХФ во шведскиот универзитетски град. Следната сезона се приклучи на ТТХ Холстебро.

Неговите одбрани за Норвешка го поттикнаа Фленсбург кој упати понуда која ниту тој, ниту неговиот сегашен клуб не можат да ја одбијат. Така од следната сезона Бержеруд ќе ја чува мрежата на германскиот клуб.

Неговата најголема предност е неговата висина од речиси два метри, неговиот начин на читање на шутевите од далечина и неговото позиционирање затворајќи го речиси секој агол. Ако младиот Бержеруд го достигне своето највисоко ниво, нешто што го прави многу често, тогаш Норвешка може да стигне далеку во Хрватска.

Бержеруд е трет фаворит според букмејкерите на овој шампионат. За тоа дека тој ќе биде прогласен за најдобар голман, коефициентот е 5.00 во 1xBet.Регистрирај се на 1XBET

Наш предлог:

Андреас Воф најдобар голман на турнирот @ 4.00 во 1xBet

1 Trackback / Pingback

  1. ЕП во ракомет: Тројца голмани кои ќе го одбележат шампионатот - Sportski

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*