ЕП во ракомет: Два леви ракометни бекови со моќен шут!

бекови

Тие можат да погодуваат, но можат да сторат и повеќе од тоа. Она што го поседуваат Микел Хансен, Вуко Борозан и Лукас Нилсон е дефиниција за тоа што е потребно за да бидеш успешен на Европското Првенство во Хрватска.

Микел Хансен – Данска

Веќе неколку години Данската репрезентација се потпира на Микел Хансен, а тој е главното оружје во нивната репрезентација. Иако Данска има поширок ростер денес, 30 годишниот Хансен останува клучен играч за оваа репрезентација.

Тој не беше најдобар стрелец во ЕХФ Лигата, но не поради што не поседува квалитет, туку поради ротацијата во клубот.

Роден е во Елсинор, а кариерата ја започна во клубот ГОГ кој е познат по развојот на врвни играчи. Неговиот почеток беше далеку од очекуваниот успех, бидејќи Рутенка беше „омилен“ лев бек во Барселона. Кога се врати назад во родната Данска, заигра на за Копенхаген, а таму веќе си го отвори патот кон ПСЖ.

Откако се преселил во францускиот главен град, тој стана светска ѕвезда и три пати ја доби наградата за светски шампион во ИФФ. Покрај неговиот тврд и непредвидлив шут, сепак тој остана без конфорнтации во противничката одбрана.

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ ЈА ФАНТАСТИЧНА МОЖНОСТ ЗА 50% БОНУС – ДОБИЈ ГО БОНУСОТ ТУКА

Лукас Нилсон

21 годишниот Лукас Нилсон за прв пат беше центар на внимание во ЕУРО 2016 во Полска, каде што дефинитивно не беше виновен за 8-то место кое го освои Шведска.

Неговите настапи за Шведска и Истас Аф беа доволни за да го осветлат овој играч и да биде виден од неколку европски клубови. Кил е тимот кој што ги исполни условите за да го доведе во своите редови и да го зачува за наредните три години.
Со тек на време сфативме дека и двете страни од договорот се доста задоволни и функционираат беспрекорно.

Во Бундеслигата, а и во Лигата на шампионите, Нилсон е огормна предност за клубот исто како што беше за својата репрезентација.

Неговата висина од 194 цм е идеална за играч од дефанзивната линија, а физичката спремност го прави да биде комплетен играч на теренот. Исто така, тој ваќи за брз, експлозивен и добар во менување на насоката, а неговата способност да се пробие помеѓу противничкиот бек и крило е на високо ниво.

Во оваа конкуренција требаше да биде и ракометарот на Вардар, црногорскиот репрезентативец Вуко Борозан, но тој е повреден и нема да настапи на ЕП во Хрватска.k

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*