ТИП НА ДЕНОТ (08.06.2024, 18:00) ШВЕДСКА – СРБИЈА

Тип на денот
Тип на денот

Денес во фокусот повторно ќе бидат пријателските натпревари, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Шведска и Србија.

Шведска одигра лошо во квалификациите

Шведска не успеа да обезбеди пласман на Европското првенство, иако оваа скандинавска селекција е редовен учесник на европските соборири. Меѓутоа, одигра лошо во квалификациите заврши како третопласирана во групата, иако мора да се признае дека имаше релативно тешка група. Интерсно е дека Шведсака успеа да се избори за добар резултат против Белгија, која заврши на прво место во групата, но потфрли во натпреварите со Австрија. Од почетокот се знаеше дека Австрија ќе им биде главен конкурент за второто место во групата, па Шведска остана без пласман. После тоа Томасон стана нов селектор на репрезентацијата, па пред него е тешка задача да ја врати Шведска на победничите патеки. Овие пријателски натпревари се вистински тест за тоа дали промените вродиле со плод.

Србија мора да ја поправи формата

Србија успеа да се пласира на Европско првенство, но потешко од очекувањата. Заврши на втортото место во релативно лесна група, а на натпреварите со Унгариај се виде дека заостанува во квалитет. Селекторот Пикси мора да биде загрижен пред почетокот на Европското првенство бидејќи Србија е во очајна форма и има само една победа на последните пет меча. Пред неколку дена беше поразена од Австрија, а во март беше прегазена од Русија со високи 4:0. Овај меч е мноу важен бидејќи е генерална проба пред ЕП и со пораз додатно ќе се сруши самодовербата.

Очекување

Очекуваме неизвесен и непредвидлив дуел, но веруавме дека ќе има голови на двете страни.

ТИП:

Англија – Исланд – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*