ТИП НА ДЕНОТ (28.05.2024, 20:00) СТАРТ – СОНГДАЛ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има мала понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме мечот од норвешката втора лига помеѓу Старт и Сонгдал.

Старт се бори за опстанок

До пред неколку сезони Старт беше стандарден првотимски тим, а сега се бори за опстанок во втрата лига. Примарна цел на овој тим е да обезбеди опстанок, но тоа според квалитетот и формата воопшто нема да биде лесно. Старт моментално се наоѓа на последното место во лигата после девет одиграни кола и мора што поскоро да ја подобри формата. Од почетокот на сезоната има само една победа и дури пет порази, па покажа дека е еден од главните кандидати за испаѓање. Сепак според квалитетот се очекува во понатамошниот тек од сезоната Старт да почне да освојува бодови и нема лесно да се предаде во борбата за опстанок.

Сонгдал ја сонува елитата

Сонгдал е во групата на тимови кои имаат право да сонуваат пласман во првата лига, но секако не се меѓу фаворитите. Во елитата влегуваат првите два тима, а после девет одигани кола Сонгдал се наоѓа на шестото место, но со само два бода помалку од второпласираниот тим на табелата. Со победа на овој меч Сонгдал може да дојде на второто место, а тоа ќе му даде самодоверба за понатамошниот тек од сезоната. Тимот се наоѓа во добра форма и на последните четири меча има две победи и две ремија, но не игра баш најдобро на гостувањата.

Очекување

Очекуваме неизвесен дуел кој ќе го одлучат мали детали, но очекуваме и отворена борба и голови на двете страни.

ТИП:

Старт – Сонгдал – ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*