ТИП НА ДЕНОТ (20.05.2024, 20:45) БОЛОЊА – ЈУВЕНТУС

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Болоња и Јувентус.

Болоња со историски успех

Болоња е едно од најпријатните изненадувања оваа сезона во Серија А и моментално се наоѓа на делба на третото место со Јувентус. Тиаго Мота одлично го води тимот и слободно  може да се каже дека ова е историска сезона за Болоња бидејќи обезбедија пласман во Лигата на шампиони. Самодовербата во тимот е голема и се наоѓа во исклучително добра форма , па на последните пет меча нема пораз, а минатото коло славеа пласман во ЛШ. Сепак, тимот е многу блиску и до третото место и со победа на овој меч може да го престигне Јувентус на табелата. Тимот на Мота сигурно ќе сака со голема победа пред своите фанови да го прослави големиот успех.

Јувентус ни на небо, ни на земја

Ова беше сезона со многу турбуленции за Јувентус, но на крајот сепак може да биде задоволен бидејќи обезбеди пласман во Лигата на шампиони, што беше главна цел. Притоа, пред неколку дена го освоија Купот, па сезоната ќе ја завршат со трофеј. Меѓутоа, дека атмосферата во клубот е лоша довоно говори фактот што Алегри следниот ден после освојувањето на Купот доби отказ бидејќи јавно го нападна директорот. На овој меч „бјанконерите“ ќе ги води привремен тренер, а добро е што мечот нема резултатско значење. Ова и по традиција е тешко гостување за „старата дама“, која сепак нема лесно да се предаде и ќе се обиде да дојде до добар резултат.

Очекување

Со оглед на фактот дека овој меч нема резултатско значење очекуваме отворена борба и надигрување, а тоа е предуслов за многу голови.

ТИП:

Болоња – Јувентус – 3+ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*