ТИП НА ДЕНОТ (12.05.2024, 20:45) АТАЛАНТА – РОМА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дербито од Серија А помеѓу Аталанта и Рома.

Аталата влезе во одлична форма

Аталанта моментално се наоѓа на  делба на 5-то место на табелата, а примарна цел на овој тим е да обезбеди пласман во Лигата на шампиони. Со оглед на фактот дека оваа сезона и 5-то место води во ЛШ многу поголеми се шансите за овој тим да ја оствари целта. Поради тоа се наоѓа пред императив победа на овој меч,особено поради фактот што игра со дирекниот конкурент. Аталанта се наоѓа во исклучително добра форма, се пласираше во финалето од Лига Европа и во финалето на Купот, па тимот има реални шанси за трофеј оваа сезона. Меѓутоа, слободно може да се каже дека ова е најважен меч бидејќи со победа ќе биде многу блиску до остварување на главната цел.

Клучен натпревар за Рома

Рома многу лошо ја отвори сезоната, па цената за слабите резултати ја плати Жозе Мурињо, кој доби отказ па на негово место седна легендата Де Роси. Тоа донесе позитивни промени и Рома заигра многу подобро и помотивирано со новиот тренер. Рома се наоѓа во исклучителна форма, има само еден пораз на последните 14 меча, па овој меч доаѓа во одличен момент за Лукаку и дружината. Рома моментално се наоѓа на 5-то место на табелата кое води во Лигата на шампиони, па сигурно главна цел ќе биде да се задржи на тоа место. На половина од сезоната тоа беше скоро па „невозможна мисија“, но сепак Де Роси ја  препороди Рома и си зааботи нов договор, иако дојде како привремено  решение.Меѓутоа, ова е клучен натпревар за „волчицата“ бидејќи игра со директниот конкурент, па нема право на пораз  на овој меч, бидејќи Аталанта ќе го заземе 5-то место  и ќе биде  во пол-позиција за пласман во ЛШ.

Очекување

Ова дерби е секогаш е возбудливо и богато со голови, па веруваме дека така ќе биде и овој пат, иако двата тима ќе играат претпазливо бидејќи влогот е пласман во ЛШ.

ТИП:

Аталанта – Рома – ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*