Ла Лига 34-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Овој викенд повторно на „менито“ ќе имаме редовно коло од шпанската Ла Лига. Борбата за титула е решена, но ни претстојат натпревари кои ќе решаваат за пласман во Европа и за опстанок.

Хетафе – Атлетик Билбао – ГГ

Домаќините оваа сезона ќе мора да се задоволат само со навремен опстанок бидејќи ги загубија шансите за европските купови и се наоѓаат на 10-та позиција на табелата. Атлетик Билбао пак влезе во многу лоша серија и немаат победа на последните четири натпревари. Сепак ние овде типуваме ГГ со квота 2.00 во Mozzart.

Сосиедад – Лас Палмас – 1

Сосиедад треба да собери уште некој бод и да бидат сигурни во пласманот во Лига Европа, па со тоа и да ја заклучат оваа сезона како успешна. Лас Палмас е идеална прилика за тоа бидејќи имаат пет последователни порази и се во многу лоша форма. Ние типуваме 1 со квота 1.40 во Bet365.

Реал Мадирд – Кадиз – 1

Реал Мадрид со победа на овој дуел официјално ќе биде шампионот на Шпанија и веќе една обврска ќе ја елиминира, додека другата цел им е Лигата на шампиони каде што во реваншот од ½ финалето ќе мора да победат против Баерн Минхен. Кадиз се бори за опстанок, но бодови ќе мора да бара на друг натпревар. Ние овде предност даваме на домаќините и предлог типот е 1 со квота 1.33 во 22Bet.

Жирона – Барса – ГГ

Овде имаме каталонско дерби, но и дуел на две квалитетни екипи. Жирона е најпријатното изненадување досега во Ла Лига и тие еден период ја имаа и првата позиција, но за жал не го издржаа притисокот. Барса пак е на втората позиција и може да кажеме дека нема никакви шанси за титула бидејќи предноста на Реал Мадрид е огромна. Овде очекувам ефикасен дуел и типуваме ГГ со квота 1.40 во 20Bet.

Мајорка – Атлетико Мадрид – 2

Мајорка на овој дуел влегува со лошо расположение бидејќи зад себе има пет натпревари без победа, односно во тој временски период остварија три порази и две реми. За гостин го имаат Атлетико Мадрид кој се бори за да остане не позицијата која води во ЛШ и веруваме дека ќе успеат во тоа. Наш предлог е 2 со квота 2.10 во Mozzart.

Осасуна – Бетис – Х2

Екипата на Осасуна може да игра растеретено до самиот крај на сезоната. Тие веќе обезбедија опстанок, а шансите за Европа скоро и да ги нема. Бетис од друга страна се бори за пласман во конференциската лига и ќе мора да присобере уште некој бод за да бидат сигурни во тоа. Овде очекуваме да останат непоразени и типуваме Х2 со квота 1.41 во Bet365.

Селта – Виљареал – ГГ

Од овие две екипи очекувавме многу повеќе. Имено, за Селта нашите очекувања беа да имаат сигурен опстанок до овој период од сезоната, додека за Виљареал се надевавме дека ќе можат да стигнат и до зоната за Европа, но ниту едните, а ниту другите не ја исполнија таа цел. Наш предлог е ГГ со квота 1.55 во 22Bet.

Валенсија – Алавес – 3+

За разлика од минатите сезони, Валенсија овој пат играат солидно и се на чекор до пласман во Европа, но врзаа два порази и тоа значително им ги намали шансите за таа цел. Алавес е на сигурно благодарение на 6-те бода кои ги освоија во последните две кола.  Овде очекуваме релаксиран натпревар и типуваме 3+ со квота 2.75 во 20Bet.

Рајо Валекано – Алмериа – 1

Рајо Валекано очекувано се наоѓа на вториот дел на табелата и сметаме дека досега тие се задоволни бидејќи за нив најважно е да обезбедат само сигурен опстанок, а се што ќе биде повеќе, тоа е добредојдено. Алмериа пак официјално се прости со Ла Лига и ќе мора да се преселат во Сегунда бидејќи се на дното на табелата со само 14 бода. Овде бодовите очекуваме да припаднат на Рајо Валекано и типуваме 1 со квота 1.50 во Mozzart.

Севиља – Гранада – 1

Екипата на Севиља влезе во добра серија, но многу доцна, па шансите за Европа скоро и да ги нема. Овој тим исто како и многу други ќе мора да се задоволат само со навремен опстанок и ништо повеќе. Гранада зеде важни 7 бода во последните три кола и се уште има математички шанси за опстанок, но во теорија тоа е доста тешко. Како и да е, ние овде типуваме 1 со квота 2.10 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*