ТИП НА ДЕНОТ (30.04.2024, 21:00) БАЕРН МИНХЕН -РЕАЛ МАДРИД

Тип на денот
Тип на денот

Денес продолжуваатполуфиналните натпревари од Лигата на шампиони, а секако очите на фудбалска Европа ќе бидат свртени кон дуелот Баерн Минхен – Реал Мадрид.

Баерн игра „чудна“ сезона

Баерн Минхен игра сезона под своите стандарди и после цели десет години ја загуби титулата во Будеслигата. Атмосферата во тимот не е баш најдобра,многу играчи не се задолни од работата на тренерот, а клубот веќе обзнани дека на крајот на сезоната ќе има тренерска смена. И покрај се Баерн игра одлично во Лигата на шамиони и се пласира во полуфиналето. Како и секоја години и сега главна цел наБаварците е најпрестижниот трофеј, но оваа сезона им се даваа многу помали шанси.Групната фаза ја минаа лесно, а минатото коло успеаа да го елиминираат Арсенал. Сега играат дуел кој можеби е финале пред финалето, а тренерот Тухел има проблем со повредени играчи. Во дефанзива нема да може да смета на Де Лихт и Упамекано, а неизвесен е и настапот на Мусијала. Сепак, Баварците знаат дека мора да го искористат домашниот терен и со предност да патуваат во Мадрид.

Реал Мадрид како по правило во завршница од ЛШ

 И оваа сезона Реал Мадрид е еден од најголемите фаворити во Лигата на шампиони, а тоа го потврдија со игрите во групната фаза. Во четвртфиналето беа  аутсајдери против Манчестер  Сити, носепак „кралевите“ потвдија дека ја  имаат Лигата на шампиони во својата ДНК. Сепак, Анчелоти е експерт за вакви натпревари и знае дека може да ја оствари целта и после продолженија или пенали. Поради тоа не се очекува Реал да тргне безглаво бидејќи му одговара и реми, па потоа на домашен терен  дабрка пласман во финалето. Анчелоти има нерасчистени сметки со Баварците каде доби отказ пред  неколку  години. Тимот е во добра форма, особено после победата над Барселона бидејќи е на чекор до освојувањена титултаа во Примера.

Очекување

Дуел на два тима кои играат отворен фудбал, па очекуваме возбудлив меч со голови на двете страни.

ТИП:

Баерн Минхен – Реал Мадри – ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*