Ла Лига 32-ро коло: Најава, анализа и предлог типови

Колото кое е пред нас ќе го одбележи Ел Класико. Доколку Реал Мадрид победи, тука ќе биде јасно и извесно дека ќе бидат новите шампиони во Шпанија. Освен тоа имаме и други интересни натпревари. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новата рунда.

Атлетик Билбао – Гранада – 1/1

Премиерниот натпревар од ова коло се игра во Баскија каде што Атлетик Билбоа ќе се обиде да остане во игра за ЛШ и тоа против екипата на Гранада која всушност е новиот второлигаш. Моментално Билбао е на 5-то место со 4 бода помалку од четвртопласираниот Атлетико Мадрид. Гранада веќе е во Сегунда и нема што да бара на овој дуел. Ние типуваме 1/1 со квота 1.75 во Mozzart.

Селта – Лас Палмас – 1

Втора година по ред Селта има доста проблеми околу опстанокот, а моментално се на 17-то место со три бода повеќе од 18-то пласираниот Кадиз. На последните пет натпревари во елитнито ранг на шпанскиот фудбал, оваа екипа запиша два важни триумфи, едно реми и два порази. Лас Палмас воопшто не го доведе во прашање опстанокот и тоа е најважно за нив. Наш предлог е 1 со квота 1.80 во Bet365.

Рајо Валекано – Осасуна – 3+

Рајо Валекано во еден момент беше во многу тешка позиција, но оваа екипа во последните три кола изигра многу добро и се наоѓа на 16-та позиција со 6 бода повеќе од тимовите кои се во зоната за елиминација. Осасуна е на средината на табелата и игра доста променливо. Овде имаме тежок дуел за типување, но голови би требало да имаме. Типуваме 3+ со квота 2.55 во 22Bet.

Валенсија – Бетис – ГГ

Eден од најинтересните натпревари на ова коло се игра на Местаља каде што силата ќе ја измерат екипите на Валенсија и Бетис.  На крајот на сезоната нема да има место за овие два тима во Европа, па ова може да кажеме дека е дуел со големо значење. Бетис после катастрофалната серија резултати во минатото коло запиша победа против Селта со резултат 2-1. Ние овде очекуваме голови на двете страни и типуваме ГГ со квота 2.00 во 20Bet.

Жирона – Кадиз – 1

Секако, не би било реално Жирона цел шампионат да игра толку добро како во првиот дел од сезоната каде што беа на лидерската позиција. Сепак едно е сигурно дека оваа екипа ќе ја гледаме во Лигата на шампиони следната сезона. Од друга страна, Кадиз има огромна потреба за бодови, но големо е прашањето дали ќе успеат да ги земат на овој натпревар. Ние типуваме 1 со квота 1.42 во Mozzart.

Хетафе – Сосиедад – 2+

Ова е доста добра сезона за Хетафе, а тоа најдобр го докажува фактот дека во ниту еден момент не стравуваа за опстанокот во Ла Лига. Сега се наоѓаат на средината на табелата, а да играа малку подобро и на гости, тогаш ќе беа во борба за Европа. Сосиедад од друга страна врза четири натпревари без победа, но за жал во минатото коло оваа екипа ремизираше против Алмерија, тимот кој е веќе во втората лига. Ние овде типуваме 2+ со квота 1.54 во Bet365.

Алмерија – Виљареал – 2

Екипата на Алмерија изигра многу лоша сезона и потполно заслужено се преселија во Сегунда. Иако тоа математички се уште не е дефинитивно, сепак теоријата е таа. Виљареал изигра сезона под очекувањата и сега се на 9-та позиција што не прилега за овој тим. Сепак ние овде веруваме дека гостите ќе земат три бода и типуваме 2 со квота 2.15 во 22Bet.

Алавес – Атлетико Мадрид – ГГ

Алавес играше фантастично во првиот дел од шампионатот, но многу попуштија во втората половина. На последните пет натпревари, овој тим запиша само една победа и дури четири порази, па на овој дуел влегуваат со релативно лошо расположение. Атлетико Мадрид заврши со ЛШ и не успеа да ја сочува предноста од првиот натпревар против Дортмунд, па сега ќе се обидат да ја сочуваат позицијата која ќе ги одведе таму за следната сезона. Наш предлог е ГГ со квота 2.00 во 20Bet.

Реал Мадрид – Барселона – ГГ

Дерби натпреварот на колото, но и на целиот шампионат се игра на Бернабеу каде што Реал Мадрид ќе го дочека тимот на Барса во новото Ел Класико. Мадриѓаните со многу среќа успеаја да стигнат до ½ финалето од ЛШ откако беа подобри на пенали од Манчестер Сити. Во Ла Лига се наоѓаат на првата позиција и ова може да кажеме дека им е натпревар за титула. Барса од друга страна несреќно беа поразени од ПСЖ и елиминирани од ЛШ, а сега можат да се потрудат да направат успех во Ла Лига што не е лесна мисија. Ние на овој дуел решивме да типуваме ГГ со квота 1.53 во Mozzart.

Севиља – Мајорка – 3+

Последниот натпревар од 32-то коло на шпанската Ла Лига се игра во Андалузија каде што фудбалерите на Севиља ќе го дочекаат тимот на Мајорка. Секако нема никаков сомнеж дека од Севиља очекувавме многу повеќе оваа сезона, а како што започна шампионатот делува дека фановите се уште можат да бидат задоволни бидејќи нивниот тим опстана во друштвото со најдобрите. Мајорка моментално е на 15-то место на табелата, а во минатото коло беа поразени на домашен терен од Реал Мадрид со минимален резултат 0-1. Ние овде очекуваме ефикасен дуел и типуваме 3+ со квота 2.65 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*