ТИП НА ДЕНОТ (31.03.2024, 17:30) МАНЧЕСТЕР СИТИ – АРСЕНАЛ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, но во фокусот секако ќе биде големото дерби во Премиер лигата помеѓу Манчестер Сити и Арсенал.

Дуел кој сигурно ќе влијае на крајниот исход во Премиер лигата и може да го одреди шампионот. Директен дуел на двата најголеми конкуренти, но исходот од овој меч со внимание ќе го следи и Ливерпул кој сигурно ќе навива за реми.

„Граѓаните“ уживаат во вакви натпревари

После одличната сезона со тројна круна, оваа сезона не почна најдобро за „граѓаните“, кои имаа неколку лоши резултати на стартот. Најголема причина за тоа беа повредните на важните фудбалери. Де Брујне го пропушти првиот дел од сезоната, исто како и Халанд кој долго време беше надвор од терените. Меѓутоа, Сити покажа дека има широк состав, па и без двајцата најдобри фудбалери се задржа на врвот, а сега работите полека се поправаат. Со враќањето на овие двајца фудбалери „граѓаните“ влегоа во серија од победи и сега заостануваат само еден бод зад лидерот. Сето тоа го прави Сити повторно фаворит за титулата, но оваа сезона ќе биде многу потешко бидејќи покрај Арсенал на титулата атакува и Ливерпул. „Граѓаните“ се наоѓаат во исклучителна форма и ги обожаваат овие натпревари бидејќи готово секогаш играат најдобро кога е најпотребно. Сега на гости им доаѓа најголемиот ривал, па знаат дека со победа ќе направат голем чекор напред кон титулата.

Арсенал држи се во свои раце

Арсенал минатата сезона ја загуби титулата токму со пораз на овој стадио, па знае дека ова може да биде клучен натпревар во сезоната. „Топџиите“ моментално се наоѓаат на првото место на табелата и ја држат судбината во свои раце, па со позитивен исход на овој меч ќе направат огромен чекор напред кон остварување на сонот. Тимот на Артета е во одлична форма и се наоѓаат во серија од пет победи по ред, што им овозможи да се искачат на врвот, „Топџиите“ до крај ќе се борат за долгоочекуваната титула, но тоа воопшто нема да биде лесно бидејќи конкуренцијата е голема.Тимот на Артета игра феноменално, нападот е исклучително расположен , а одбраната е стабилна, но по традиција ова е најтешко гостување каде Арсенал ретко успева да освои бодови.

Очекување

Дуел на два тима кои играат напаѓачки фудбал, па очекуваме возбудлив натпревар со многу голови на двете страни.

ТИП:

Манчестер Сити – Арсенал – 4+ @ 2.00 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*