Ла Лига 29-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Пред нас се 10 натпревари од 29-то коло на шпанската Ла Лига и сигурно е дека и овој пат ќе уживаме во оваа рунда. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новото коло во Шпанија.

Сосиедад – Кадиз – 1

Баскијците многу добро ја започнаа сезоната и успеаа да стигнат до групната фаза од ЛШ и да заиграат во нокаут фазата од ова натпреварување. Сепак играњето на три фронта за нив е премногу и резултатите во домашното првенство започнаа да изостануваат, па сега се на 6-то место со 43 освоени бода. Кадиз е на 18-та позиција со 22 бода што е два бода помалку од сигурната зона. Овде предност даваме на домаќините и типуваме 1 со квота 1.60 во Mozzart.

Мајорка – Гранада – 2+

Мајорка се пласираше во финалето од националниот куп и со евентуална победа, тоа ќе им донесе пласман во Европа за наредната сезона. Гранада е со 14 освоени бода и веќе со „една нога“ во Сегунда бидејќи разликата е тешко да ја надоместат. Сепак овде ние очекуваме најмалку два погодоци, а коефициентот за тоа во Bet365 изнесува 1.55.

Осасуна – Реал Мадрид – 2

Серијата фантастични резултати каде што освоија голем број бодови, фудбалерите на Осасуна ја прекинаа во минатото коло на гостувањето против Жирона. Оваа сезона нема да забележат поголем успех, но барем ќе бидат на сигурно. Реал Мадрид и понатаму е на врвот на табелата со 7 бода повеќе од второпласираниот тим на Жирона. Ние овде очекуваме гостите да земат три бода и типуваме 2 со квота 1.60 во 22Bet.

Хетафе – Жирона – 3+

Хетафе после 28 изиграни натпревари запишаа 8 победи, 11 реми и 9 порази што е доволно за позицијата број 11 со 35 освоени бода. Во последното коло беа поразени од Валенсија, а претходно ремизираа со Лас Палмас. Жирона од друга страна сигурно нема да се предаде се дури постои теоретска шанса за титула. Овде очекуваме ефикасен дуел и типуваме 3+ со квота 1.90 во 20Bet.

Атлетик Билбао – Алавес – 1

Феноменална сезона е зад Атлетик Билбао кој моментално е на 5-та позиција на табелата со 53 освоени бода што е 2 бода помалку од четвртопласираниот тим на Атлетико. Таа позиција им гарантира пласман во ЛШ, но прашање е дали ќе успеат да останат тука. Алавес е на 13-то место на табелата и има 10 бода повеќе од опасната зона, па не веруваме дека ќе ја прокоцкаат таа разлика. Предлог тип за овој дуел е 1 со квота 1.55 во Mozzart.

Севиља – Селта – 1

Севиља има кошмар сезона зад себе и покрај елиминација од Европа, дополнителен притисок им создава и домашното првенство каде што се многу далеку од пласманот во европските купови. Моментално се на 14-та позиција и со тоа не можат да бидат задоволни фановите на овој клуб. Селта од друга страна со 24 бода ја има 17-та позиција и се нијанса над опасната зона, па и овој тим не може да се радува на досегашниот учинок. Време е за победа на Севиља и типуваме 1 со квота 2.00 во Bet365.

Лас Палмас – Алмерија – 1

Заедно со Жирона и тимот на Лас Палмас е големо изненадување во ова издание од Ла Лига и нема да ни биде чудно доколку ги видиме да излезат во Европа. Засега ја имаат 9-та позиција со 37 бода и со евентуална победа на овој натпревар би се доближиле до 7-то место што им е приоритет. Алмерија пак се веќе прежалени и следната сезона ќе ги гледаме во Сегунда и тоа е повеќе од сигурно. Предност даваме на домаќините на овој дуел и типуваме 1 со квота 1.95 во 22Bet.

Виљареал – Валенсија – ГГ

Малку фалеше за Виљареал во четвртокот да ги надомести четирите гола против Марсеј. Беше 3-0 и во еден момент делуваше дека четвртиот гол виси во воздух, но Марсеј набргу постигна гол и така ја запечати судбината на Виљареал. Валенсија во последното коло го совлада Хетафе со минимален резултат и докажаа дека оваа сезона играа далеку подобро за разлика од претходните години. Овде очекуваме најмалку по еден погодок на двете страни и типуваме ГГ со квота 1.75 во 20Bet.

Рајо Валекано – Бетис – ГГ

Екипата од Валехас е во лоша форма и на последните пет натпревари не знаат за победа. Моментално имаат 4 бода повеќе од Кадиз кој се наоѓа на црвената позиција, но многу лесно оваа разлика можат да ја стопат. Бетис малку попушти после победата над Билбао и запиша два врзани порази. Овде ние типуваме ГГ со квота 1.92 во Mozzart.

Атлетико Мадрид – Барселона – ГГ

Атлетико на овој натпревар влегува со фантастично расположение откако пред неколку дена успеаа да го елиминираат Интер и да се пласираат во ¼ финалето од Лигата на шампиони. Уште еднаш овој тим докажа дека знае да изигра лавовски и дека не треба да биде отпишан. Барселона има 6 бода повеќе од Атлетико и се наоѓа на 4-то место на табелата, а во текот на цела сезона играат доста ефикасни натпревари. Овде типуваме ГГ со квота 1.53 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*