ТИП НА ДЕНОТ (11.03.2024, 20:45) ЛАЦИО – УДИНЕЗЕ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Лацио и Удинезе.

Лацио нема право на кикс

Лацио многу лошо ја отвори сезоната и беше големо разочарување на почетокот на сезоната. Играњето на два фронта си го донесе данокот, но тимот на Сари како што одминува сезоната е се подобар. Моментално се наоѓа на 8-то место, но се уште се надева за пласман во Лигата на шампиони. Во последните пет меча Лацио запиша три порази и малку се оддалечи од целта, па сега заостанува цели десет бода од четвртто место. Сезоната е се уште дога, па Лацио не се откажува, меѓутоа, за тоа ќе му биде потребен позитивен резултат на овој меч, па сигурно Лацио ќе игра на победа. Тимот е со разнишата самодоверба бидејќи само пред неколку дена беше елиминиран од Баерн Минхен во осминафиналето од ЛШ. Домашниот терен сигурно ќе биде голема предност бидејќи Лацио оваа сезона игра одлично на „Олимпико“, а и квалитетот е на негова страна.

Удинезе се бори за опстанок

Целта на Удинезе на почетокот на сезоната беше обезбедување на опстанок во елитата, но сепак очекувањата од овој тим беа лесно да ја обезбеди целта. Удинезе потфрли оваа сезона и според квалитетот се очекуваа подобри резултати, а моментално се наоѓа во зоната за испаѓање. Тимот не е во добра форма и има само една победа на последните пет меча, па го чека грчевита борба за опстанок. Удинезе игра многу лошо на гости и ќе мора да го поправи тој аспект, но ова по традиција е тешко гостување и нема да биде лесно да дојде до позитивен резултат. Удинезе ќе се обиде да го чува својот гол со дефанзивен пристап и преку контранапади да се заканува по голот на Лацио.

Очекување

Квалитетот и домашниот терен се на страната на Лацио, па очекуваме да ги освои трите бода, иако тоа воопшто нема да биде лесно бидејќи бодовите во моментов му се повеќе потребни на Удинезе и мотивот кај гостите ќе биде поголем.

ТИП:

Лацио – Удинезе – 1 @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*