Ла Лига 28-мо коло: Најава, анализа и предлог типови

Од петок се на програмата натпреварите од 28-то коло на шпанската Ла Лига кој со себе носи многу интересни натпревари. Пред се, мора да нагласиме дека Реал Мадрид се издвои на врвот на табелата, а борбата ќе биде огромна до самиот крај. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новата рунда во Шпанија.

Барса – Мајорка – 3+

Првиот дуел од новото коло се игра во Каталонија каде што силата ќе ја мерат Барса и Мајорка. Барса веќе за неколку дена ќе имаат важен натпревар во рамките на 1/8 финалето од ЛШ, па веруваме дека Чави нема да ги форсира играчите. Мајорка од друга страна неодамна обезбеди пласман во финалето од Купот на кралот, а што се однесува до Ла Лига, оваа екипа е на 15-то место. Ние типуваме 3+ со квота 1.78 во Mozzart.

Валенсија – Хетафе – 1

Првиот натпревар од саботната програма се игра на Местаља каде што Валенсија ќе го дочека тимот на Хетафе. Популарните Лилјаци во минатото коло зедоа важен бод против Реал на домашен терен, а тој дуел заврши со резултат 2-2. Хетафе и наредната сезона ќе игра во Ла Лига, а шанси за поголем успех немаат. Наш предлог за овој натпревар е 1 со квота 2.05 во Bet365.

Кадиз – Атлетико Мадрид – ГГ

Како што сега стојат работите, многу лесно може да се случи и Кадиз наредната година да ги гледаме во Сегунда. Оваа екипа е на 18-то место и има 5 бода помалку од првиот тим кој е на сигурно. Атлетико пак во минатото коло победи против Бетис и сега влегуваат со одлично расположение на овој натпревар. Ние типуваме ГГ со квота 2.05 во 22Bet.

Гранада – Сосиедад – 0-2

Гранада е уште една екипа која ќе патува во Сегунда. Моментално се на претпоследното место и имаат освоено само 14 освоени бода што е 10 бода помалку од екипите кои се на безбедно. Сосиедад пак после одличниот прв дел, сега има доста проблеми, а исто така и својот настап во Европа го доведува во прашање. Овде очекуваме мирен натпревар и типуваме 0-2 гола со квота 1.65 во 20Bet.

Жирона – Осасуна – 3+

Прашање беше кога Жирона ќе влезе во криза, бидејќи сосема неочекувано се држеа на врвот на табелата во Ла Лига. На петте последни натпревари запишаа само една победа, едно реми и три порази, но благодарение на добрите игри, се уште се на втората позиција на табелата. Осасуна пак игра феноменално во последно време, а и најверојатно без поголеми проблеми ќе обезбедат опстанок за следната сезона. Головите на овој дуел не би требало да изостанат, а ние типуваме 3+ со квота 1.71 во Mozzart.

Алавес – Рајо Валекано – 1

Иако Алавес доста време не знае за победа, тимот од Баскија во првиот дел од шампионатот играше одлично, па сега се наоѓаат на 13-то место на табелата со солидна предност во однос на најзагрозените екипи. Рајо Валекано пак игра променливо, а се наоѓа на 16-та позиција и тоа не е кој знае колку импресивно. Поради домашниот терен на овој дуел даваме предност на домаќините и типуваме 1 со квота 2.18 во Bet365.

Лас Палмас – Атлетик Билбао – ГГ

Лас Палмас игра над сите очекувања во својата повратничка сезона, моментално екипата од Канарските острови се наоѓа на фантастичното осмо место на табелата што значи дека ќе се борат за пласман во европските купови. Атлетик Билбао пак неодамна успеа да стигне до пласман во финалето од Купот на кралот каде што противник ќе им биде Мајорка. Овде двете екипи знаат да изиграат добро, а ние типуваме ГГ со квота 2.00 во 22Bet.

Реал Мадрид – Селта – 3+

Пред само неколку дена, Реал Мадрид го обезбеди „билетот“ за ¼ финалето од Лигата на шампиони бидејќи во двомечот беа подобри од тимот на Лајпциг. Што се однесува до првенството, во минатото коло Реал Мадрид изигра реми против Валенсија, но се уште се лидери на табелата. Селта со години наназад се бори за опстанок во Ла Лига, а некако им успева тоа. Овде очекуваме отворен дуел и типуваме 3+ со квота 1.54 во 20Bet.

Бетис – Виљареал – 1

Ова е еден од поинтересните дуели, а во него ќе се сретнат екипите на Бетис и Виљареал. Бетис моментално е на шестото место со два бода повеќе во однос на седмо пласираниот тим на Сосиедад и како што стојат засега работите најверојатно овие два тима ќе се борат за Европа до самиот крај. Виљареал имаше катастрофално гостување кај Марсеј пред неколку дена и беа поразени во рамките на Лига Европа. Бетис игра одлично на домашен терен, а ние очекуваме да земат три бода. Типуваме 1 со квота 2.10 во Mozzart.

Алмерија – Севиља – 3+

Последниот натпревар од ова коло се игра во Андалузија каде што силата ќе ја мерат екипите на Алмерија и Севиља. Алмерија наредната сезона ќе се пресели во Сегунда и само чудо може да ги спаси о д тоа сценарио. Севиља пак игра доста подобро во последно време, а во минатото коло запишаа победа над Сосиедад. Севиља е фаворит, но пореално е да типуваме 3+ со квота 1.96 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*