ТИП НА ДЕНОТ (07.03.2024, 21:00) МИЛАН – СЛАВИЈА ПРАГА

Тип на денот
Тип на денот

Денес во фокусот ќе бидат натпреварите од плејофот во Лига Европа, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Милан и Славија Прага.

Милан сака да оди до крај во Лига Европа

Милан оваа сезона немаше среќа во Лигата на шампиони и беше во „групата на смртта“ заедно со ПСЖ, Борусија Дортмунд и Њукасл. Иако „росонерите“ имаа големи амбиции во ова натпреварување, сепак не успеаа да се пласираат во следната фаза и завршија на третото место, па продолжија во Лига Европа. Сега целта е да се стигне до финалето на ова натпреварување, а со оглед на фактот дека во Серија А се далеку од Скудетото, ова е единствена шанса за трофеј. Сепак, тоа нема да биде лесно бидејќи оваа година во Лига Европа има многу квалитетни екипи, но ова е единствениот трофеј кој недостасува во трибините на Милан. Тимот на Пиоли моментално се наоѓа во одлична форма и има противник по мерка, па е фаворит за пласман во следната фаза. Минатото коло во дуелот со Рен „росонерите“ покажаа дека имаат сериозен пристап во ова натпреварување и сакаат да одат до финале.

Славија Прага е незгоден противник

Славија оваа сезона игра одлично и има големи амбиции. Во домашното првенство се бори за шампионската титула. Во Лига Европа исто така стартуваше одлично и заврши на првото место во групата. Имаше само еден пораз и заврши пред Рома, па покажа дека има квалитет. Сега немаше среќа во ждребот и доби силен противник, но Славија нема лесно да се предаде. Тимот се наоѓа во исклучително добра форма и нема пораз на последните 15 натпревари во сите конкуренции. Доаѓаат на Сан Сиро со цел да обезбедат позтивен резултат пред реваншот на домашен терен.

Очекување

Според квалитетот и традицијата Милан е фаворит на овој дуел и веруваме дека ќе обезбеди предност пред реваншот, иако нема да биде лесно.

ТИП:

МИЛАН – СЛАВИЈА ПРАГА –1 @ 1.50 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*