Ла Лига 26-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Се поинтересно станува во Ла Лига, како за борбата за титула, така и за пласман во Европа. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новото коло во Шпанија.

Реал Сосиедад – Виљареал – ГГ

Премиерниот натпревар во Ла Лига ќе се изигра помеѓу екипите на Реал Сосиедад и Виљареал. Домаќините после три врзани неуспеси запишаа победа во последното коло против Мајорка и повторно се на позиција која води во конференциската лига. Виљареал пак е без пораз на последните пет натпревари, но во тој временски период остварија само една победа, а останатите дуели им се реми. Ние овде типуваме ГГ со квота 1.95 во Mozzart.

Гранада – Валенсија – Х2

Гранада важи за еден од поголемите фаворити за пласман во Сегунда и тоа го докажува моменталната позиција број 19, поточно тие имаат 6 бода помалку од екипите кои се на сигурно. Валенсија пак се подобри за разлика од лани и се наоѓа на средината на табелата, а искрено како што изминува времето, тие го губат чекорот за пласман во Европа. Овде очекуваме гостите да останат непоразени и типуваме Х2 со квота 1.40 во Bet365.

Барселона – Хетафе – 1

Барса пред неколку дена се сретнаа со Наполи во рамките на Лигата на шампиони и забележаа реми резултат со 1-1, па во реваншот ќе мора да се потрудат повеќе ако сакаат да обезбедат пласман во ¼ финалето. Хетафе не игра ништо посебно, но со оглед на нивните амбиции, може да кажеме дека досега се задоволни со учинокот. Барса не смее да ги прокоцка трите бода и типуваме 1 со квота 1.40 во 22Bet.

Алавес – Мајорка – 0-2

Алавес врза две победи пред некој период, но потоа следуваа три неуспеси, поточно еден пораз и две реми, па во моментов се наоѓаат на вториот дел на табелата. Нивниот противник, Мајорка игра релативно лошо, но и за нив е најважно што се на сигурно и што не се во зоната за елиминација. Ние овде типуваме 0-2 гола со квота 1.40 во 20Bet.

Алмериа – Атлетико Мадрид – 2

Алмериа како што изминува времето, така е се поблиску до Сегунда. Фактот што досега имаат освоено само 8 бода, јасно укажува на тоа дека само чудо би ги спасило од елиминација од елитата. Атлетико Мадрид е на 4-та позиција, а на овој дуел влегуваат со лошо расположение бидејќи запишаа пораз од Интер во рамките на ЛШ. Како и да е, овде гостите се издвојуваат како фаворити, па очекуваме да земат три бода. Наш предлог е 2 со квота 1.70 во Mozzart.

Кадиз – Селта – 0-2

Овде имаме дуел на две екипи кои ни доаѓаат од долниот дел на табелата. Домаќините се во црвената зона и досега имаат само 17 бода, па како што стојат работите им предвидуваме грчевита борба за опстанок. За разлика од нив, Селта има само една победа во последните пет натпревари и четири пораз, па и тоа не е некој импресивен учинок. Голови на овој натпревар не очекуваме и типуваме 0-2 гола со квота 1.48 во Bet365.

Бетис – Билбао – ГГ

Екипата на Бетис се наоѓа многу блиску до зоната за Европа, а доколку успеат да стигнат таму до крајот на сезоната може да кажеме дека фановите на овој тим би биле комплетно задоволни. Атлетик Билбао од друга страна игра одлично и нема пораз на последните четири натпревари, поточно во тој временски период запишаа две победи и две реми. Овде очекуваме отворен и ефикасен натпревар, па типуваме ГГ со квота 1.91 во 22Bet.

Лас Палмас – Осасуна – ГГ

За овој натпревар нема што многу да се пишува. Двете екипи се со една и единствена цел, а тоа е да обезбедат опстанок и наредната сезона во шпанската елита. Засега може да кажеме дека им оди одлично и не би требало да се соочат со проблеми до крајот на сезоната. Што се однесува до формата, делува дека Осасуна е во подобро расположение, но ние сепак одлучивме да типуваме ГГ со квота 2.05 во 20Bet.

Реал Мадрид – Севиља – 1/1

Реал Мадрид го презеде тронот и покрај тоа што два пати ремизираше во последните две кола. Тие исто така изиграа одлично и во ЛШ и успеаа да создадат предност против Лајпциг во рамките на 1/8 финалето од најелитното фудбалско натпреварување. Севиља е очаен тим оваа година и тоа го докажува  позицијата која е поблиску до елиминација отколку до Европа. Реал очекуваме да доминира на овој натпревар и типуваме 1/1 со квота 1.91 во Mozzart.

Жирона – Рајо Валекано – ГГ

Жирона не успеа да го задржи доброто темпо кое го започна на самиот почеток на сезоната и лидерската позиција ја предаде на Реал Мадрид, а со оглед на учинокот во последните пет кола делува дека овој тим е во блага криза бидејќи запишаа само една победа, едно реми и три порази. Тимот од Валехас пак нема победа на последните пет натпревари, но зедоа важен бод во претходното коло од Реал Мадрид. Ние овде типуваме ГГ со квота 1.75 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*