ТИП НА ДЕНОТ (17.02.2024, 18:30) МАНЧЕСТЕР СИТИ – ЧЕЛЗИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а секако во фокусот ќе биде дербито во Премиер лигата помеѓу Манчестер Сити и Челзи.

Може ли Сити до нова титула?

После одличнат сезона со тројна круна, оваа сезона не почна најдобро за „граѓаните“, кои имаа неколку лоши резултати на стартот. Најголема причина за тоа беа повредните на важните фудбалери. Де Брујне го пропушти првиот дел од сезоната, исто како и Халанд кој долго време беше надвор од терените. Меѓутоа, Сити покажа дека има широк состав, па и без двајцата најдобру фудбалери се задржа на врвот, а сега работите полека се поправаат. Со враќањето на овие двајца фудбалери „граѓаните“ влегоа во серија од 11 победи и сега заостануваат само два бода зад лидерот, но имаат и натпревар помалку. Сето тоа го прави Сити повторно фаворит за титулата, но оваа сезона ќе биде многу потешко бидејќи покрај Арсенал на титулата атакува и Ливерпул. Гвардиола мечот со Челзи го посочи како еден од најтешките, а ако се има предвид првиот дуел и традицијата секако нема да им биде лесно на „граѓаните“, иако Челзи игра лошо сезонава.

Челзи мора што побрзо да се разбуди

Челзи имаше катастрофална сезона каде и покрај енормните вложувања остана без пласман во европските натпреварувања. Пристигна нов тренер, имаше промени во тимот, па секако очекувањата од овој тим сезонава беа многу поголеми. Меѓутоа, „сините“ многу лошо ја отворија сезоната, а никако да најдат континуитет во резултатите. Челзи имаше неколку блесоци оваа сезона, но кикснуваше кога најмалку се очекува. Поради тоа е на средина на табелата, па впечатокот е дека и оваа сезона ќе биде „фрлена“. Меѓутоа, Челзи е квалитетен тим, а тоа најмногу се гледа во дерби натпреварите каде никогаш лесно не ја продава својата кожа. Во првиот меч со Сити одигра 4:4, па тоа може да им даде голема самодоверба пред овој меч.

Очекување

Дуелите на овие два тима по традиција се богати со голови, па веруваме дека така ќе биде и овој пат и очекуваме голови на двете страни.

ТИП:

Манчестер Сити – Челзи – ГГ @ 1.65 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*