ТИП НА ДЕНОТ (11.02.2024, 20:45) МИЛАН – НАПОЛИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а во фокусот секако ќе биде големото дерби во Серија А помеѓу Милан и Наполи.

Милан во последно време игра одлично

Милан оваа сезона не ги оправдува очекувањата и во Серија А многу заостанува зад лидерот. Со оглед на фактот дека отпадна од трката за Скудетото се очекуваше да се насочат кон Купот, но тимот разочара и во тоа натпреварување. Росонерите играат топло-ладно оваа сезона, но во последно време најдоа континуитет и влегоа во серија на добри резултати. Милан на последните шест меча запиша пет победи и едно реми, па може да се каже дека е во добра форма. Минатото коло ситигна до многу важна победа на гостувањето кај Фросиноне со пресврт, па тоа му даде додатна мотивација на тимот. Полека се решава проблемот со повредени фудбалери, се вратија многу важни играчи, па секако дека целта на овој меч ќе бидат трите бода. Во последно време Милан има добри резултати против Наполи, а полниот стадион ќе биде силен адут за „росонерите“.

Наполи најголемо разочарување сезонава

Наполи лошо ја отвори сезоната и веќе после првите неколку кола заостануваше зад лидерот. Актуелниот шампион не ги оправда очекувањата оваа сезона и може да се каже дека е најголемо разочарување во Серија А. Поради тоа дојде до тренерска смена, па на клупата пристигна Мацари. Тоа му даде позитивна енергија на тимот, меѓутоа, потоа следуваше пад на формата и нови лоши резултати. Така Наполи падна на 8-то место на табелата и ова може да биде клучен натпревар во сезоната, па со пораз додатно ќе се оддалечи од Топ 4. Тимот не е во добра форма и на последните шест меча запиша две победи, а минатото коло едвај стигна до победа против Верона. Додатен хендикеп ќе биде отсуството на првата ѕвезда Виктор Осимен.

Очекување

Дуелите помеѓу Милан и Наполи се секогаш неизведни и полни со изненадувања, но скоро секогаш се богати со голови па веруваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП:

Милан – Наполи – ГГ @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*