ТИП НА ДЕНОТ (10.02.2024, 18:00) РОМА – ИНТЕР

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, но сепак еден од најинтересните дуели се игра во Серија А помеѓу Рома и Интер.

Рома одлична со новиот тренер

Рома со промената на тренерот направи позитивна промена и на целиот тим, заигра многу подобро и влезе во серија на победи. „Волчицата“ многу лошо ја отвори сезоната и после првите неколку кола беше јасно дека „волчицата“ нема да се замеша во трката за Скудетото. Потоа следуваше период во кој тимот заигра подобро и почна да остварува добри резултати, но Рома има голем проблем со повреди во текот на целата сезона. Во Лига Европа ја остварија првата цел и ја минаа групната фаза, но сега целта е да се искачат на табелата бидејќи моментално се на 8-то место. Цената за слабите резултати ја плати Жозе Мурињо, кој доби отказ па на негово место седна легендата Де Роси. Новиот тренер дебитираше со три победи, па сега целта е да му даде континуитет на добрите резултати за да може Рома да се искачува на табелата. Сепак, ова е најголем тест за тимот на Де Роси бидејќи на гости им доаѓа најсилниот тим во лигата. Мотивот е голем и со позитивен резултат може да го сменат токот на сезоната.

Интер одличен во дерби натпреварите

Интер со игрите оваа сезона покажа дека е главен фаворит за Скудетото и покрај промените кои ги направи во тимот ова лето, „Нероаѕурите“ доведоа адекватни засилувања и покажаа дека и оваа сезона ќе бидат едни од главните фаворити за победа. Тимот се наоѓа во одлична форма, а и атмосферата во тимот е одлична бидејќи минатото коло го победија најголемиот ривал Јувентус. Интер го загуби лидерското место, но само поради фактот што не играше едно коло. Претходно со победа над Фиоретина се врати на врвот и тоа со натпревар помалку, па сега се држи во свои раце. Доба вест е што Инзаги за овој меч ќе ги има на располгање буквално целиот тим бидејќи нема проблем со повредени и суспендирани фудбалери. Тимот се наоѓа во одлична форма, но ова по традиција е тешко гостување за „нероаѕурите“ и нема лесно да дојдат до трите бода.

Очекување

Дуелите помеѓу овие два тима се секогаш неизвесни и полни со изненадувања, но исто така и богати со голови, па веруваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП:

Рома – Интер – 3+ @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*