ТИП НА ДЕНОТ (07.02.2024, 21:00) БРЕГОТ НА СЛОНОВАТА КОСКА – КОНГО

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а во фокусот секако ќе бидат полуфиналните дуели од Африканскиот Куп. Ние ќе го анализираме дуелот помеѓу Брегот на слоовата коста и Кого.

БСК неочекувано во полуфинале

Слоновите буквално се провлекоа во групната фаза и беа едно од најголемите разочарувања во првата фаза на турнирот. БСК не е така квалитетна репрезентација како пред десетина години, но секако се очекуваше без поголеми проблеми да ја мине нокаут фазата. Во групата доживеаа два порази, од Нигерија и од Екваторијална Гвинеја со дури 4:0, па со само една победа поминаа во нокаут фазата. Во осминафиналето одиграа одличен дуел и после изведувањето на пенали го елиминираа фаворитот Сенегал. Помалку неочекувано стигнаа до полуфиналето, а сега сигурно ќе дадат се од себе да се пласираат во големото финале. Влогот е голем па сигурно треба да очекуваме тактичко надмудрување.

Конго на чекор до историја

Конго е сериозна репрезентација и два пати освои бронза на континенталниот собор, па сега има историска шанса да се пласира во финалето. Конго дојде на ова натпреварување со големи амбиции, во групата не запиша ниту една победа, но исто така ниту еден пораз. Оваа репрезентација знае да игра на резултат, игра турнирски и тешко губи. Во осминафиналето го елимиираа фаворизираниот Египет, а потоа во четвртфиналето славеа против Гвинеја. Веќе покажаа дека се репрезентација за респект, па сигурно ќе дадат се од себе за пласман во историско финале. Знаат дека нема да биде лесно, но нема да играат безглаво и се спремни да ја остварат целта дури и после 120 минути.

Очекување

Очекуваме неизвесен дуел кој може да биде одлучен дури после 120 минути или изведување на пенали. Очекуваме претпазлива игра на двете селекции, па и малку голови.

ТИП:

Брегот на слоновата коска – Конго – 0-2г @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*