ТИП НА ДЕНОТ (04.02.2024, 20:45) ИНТЕР – ЈУВЕНТУС

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а во центарот на вниманието секако ќе биде дербито на Италија помеѓу Интер и Јувентус.

Ова е дуел на два големи ривали и го носи епитетот „Дерби Италија“, а оваа сезона двата клуба водат жестока борба за Скудетото. Интер во моментов е лидер со еден бод пред Јувентус, па „старата дама“ ќе сака со позитивен резултат да ги задржи шансите за титулата.

Интер во исклучителна форма

Интер е главен фаворит за Скудетото оваа сезона и покрај промените кои ги направи во тимот ова лето, „Нероаѕурите“ доведоа адекватни засилувања и покажаа дека и оваа сезона ќе бидат едни од главните фаворити за победа. Тимот се наоѓа во одлична форма, а и атмосферата во тимот е одлична бидејќи пред неколку дена го освоија Суперкупот. Интер го загуби лидерското место, но само поради фактот што не играше едно коло. Минатиот викенд го искористи киксот на Јувентус и со победа над Фиоретина се врати на врвот и тоа со натпревар помалку. Поради тоа овој дуел најверојатно ќе биде клучен за понатамошниот дел од сезоната. Со победа над главниот конкурент „нероаѕурите“ ќе бидат многу поблиску до Скудетото. Доба вест е што Инзаги за овој меч ќе ги има на располгање буквално целиот тим бидејќи нема проблем со повредени и суспендирани фудбалери.

Клучен натпревар за Јувентус

Јувентус и покрај сите проблеми кои ги имаше оваа сезона игра според очекувањата, па и покрај негирањата од Алегри сигурно главна цел оваа сезона за „бјанконерите“ ќе биде Скудетото. Серијата на победи му дадоа на тимот голема самодоверба и е неиграњето во Европа сигурно ќе биде голема предност за Јувентус оваа сезона, па се очекува до крај да се бори за Скудетото. Меѓутоа, „бјанконерите“ се пласираа и во полуфиналето на Купот, па се фаворити и за тој трофеј. Јувентус минатото коло одигра само реми со Емполи, па сега ова може да биде клучен дуел за нив за понатамошниот дел од сезоната. Со пораз значително ќе ги намалат шансите за Скудетото. Поради тоа главна цел на „старата дама“ на овој меч ќе биде да останат непоразени и така да продолжат да му „дишат во врат“ на Интер. Алегри има голем проблем за повредени фудбалери, а добрата вест е што за овој меч се враќаат Киеза и Рабио.

Очекување

Дуелите на овие два тима се секогаш неизвесни и полни со изненадувања, па очекуваме така да биде и овој пат. Веруваме дека мали детали ќе го одлучат овој дуел и веруваме дека ќе има голови на двете страни.

ТИП:

Интер – Јувентус – ГГ @ 1.95 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*