ТИП НА ДЕНОТ (05.02.2024, 20:45) РОМА – КАЉАРИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Рома и Каљари.

Рома тргна добро со новиот тренер

Рома многу лошо ја отвори сезоната и после првите неколку кола беше јасно дека „волчицата“ нема да се замеша во трката за Скудетото. Потоа следуваше период во кој тимот заигра подобро и почна да остварува добри резултати, но Рома има голем проблем со повреди во текот на целата сезона. Во Лига Европа ја остварија првата цел и ја минаа групната фаза, но сега целта е да се искачат на табелата бидејќи моментално се на 8-то место. Цената за слабите резултати ја плати Жозе Мурињо, кој доби отказ па на негово место седна легендата Де Роси. Новиот тренер дебитираше со две победи, па сега целта е да му даде континуитет на добрите резултати за да може Рома да се искачува на табелата. Поради тоа „волчицата“ се наоѓа пред императив победа, а има противник по мерка, притоа домашниот терен ќе биде голема предност.

Каљари игра многу лошо на гости

Тимот од Сардинија експресно се врати во Серија А после само една година помината во Серија Б, па сега главната цел оваа сезона ќе биде опстанок во елитата. Меѓутоа, тоа воопшто нема да биде лесно бидејќи конкуренцијата е голема, а Каљари не донесе големи засилувања ова лето. Каљари лошо ја отвори сезоната, но како одминува сезоната игра се подобро. Најсилен адут на овој тим е домашниот терен и најголем дел од бодовите ги освојува дома, но тоа е и хендикеп, бидејќи Каљари нема ниту една победа на гости. Ова по традиција е тешко гостување за Каљари, па тешко може да се надева на бодови. Тимот во последните две кола запиша два порази, па и самодовербата не е на високо ниво.

Очекување

Квалитетот и традицијата се на страната на домаќинот, па веруваме дека Рома лесно ќе ги освои трите бода на овој меч, иако Каљари не доаѓа со кренато бело знаме.

ТИП:

Рома – Каљари – 1 @ 1.45 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*