Ла Лига 23-то коло: Најава, анализа и предлог типови

На ред ни стигна 23-то коло од шпанската Ла Лига каде што ќе бидеме сведоци на неколку интересни натпревари. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новата рунда.

Атлетик Билбао – Мајорка – 1

Премиерниот дуел ќе се игра во Баскија каде што кај Атлетик Билбао ќе допатува тимот на Мајорка. Домаќините се снаоѓаат одлично, но во последно време може да кажеме дека попуштија и дека врзаа два последователни неуспеси. Мајорка од друга страна е на 15-то место и зад себе има четири дуели без победа. Како и да е, овде ние предност даваме на домаќините и типуваме 1 со квота 1.50 во Mozzart.

Валенсија – Алмерија – 1

Валенсија започна да наликува на некогашниот тим. Имено, тие во претходните сезони одвај се спасуваа, но сега се во трка за да обезбедат пласман во Европа што би било солиден успех. Нивниот противник, Алмерија е еден од посигурните патници во Сегунда и само чудо би можело да ги спаси. Очекуваме трите бода да ги земе Валенсија, а коефициентот за 1 во Bet365 изнесува 1.65.

Гранада – Лас Палмас – 0-2

Исто како и Алмерија, така и Гранада како што изминува времето е се поблиску до втората шпанската лига. Досега освоија само 11 бода и тоа е доволно за да бидат на претпоследната позиција на табелата. Лас Палмас расположението кое го имаше со две врзани победи го расипа во последниот натпревар против Реал и очекувано беа поразени со резултат 1-2. Овде очекуваме мирен и неефикасен натпревар, па типуваме 0-2 гола со квота 1.65 во 22Bet.

Алавес – Барса – ГГ

Алавес на овој натпревар влегува со фантастично расположение. Зад себе имаат три последователни победи и ова коло го дочекуваат како 11-то пласиран тим во Ла Лига. Барса пак игра далеку од очекуваното и во моментов се на делба на 3-та позиција и 10 бода помалку од лидерот Реал Мадрид. Голови очекуваме на двете страни, а коефициентот за ГГ изнесува 1.75 во 20Bet.

Жирона – Реал Сосиедад – 3+

Екипата на Жирона е вистинска сензација оваа сезона. Тие се во трка со Реал Мадрид за титула, но големо е прашањето дали можат да го издржат притисокот до крајот на сезоната. Од друга страна Сосиедад после три врзани победи ремизираа во последното коло против Рајо Валекано. На овој дуел очекуваме голови и типуваме 3+ со квота 2.07 во Mozzart.

Виљареал – Кадиз – 1

Крајно време е Виљареал да започне некоја победничка серија. Во минатото коло ја надиграа Барса и постигнаа дури 5 гола, па зедоа многу важни три бода. Кадиз е дел од црвената зона и ако продолжат со ова темпо им предвидуваме грчевита борба за опстанок. Ние овде сметаме дека Виљареал кога можеше да земе бодови од Барса, може и од Кадиз. Наш предлог е 1 со квота 1.65 во Bet365.

Осасуна – Селта – 0-2

За овој натпревар нема што многу да напишеме. Се сретнуваат две екипи слични по квалитет и со исти амбиции. Општо познато е дека двата тима сакаат само навремен опстанок и ништо повеќе, а Осасуна делува дека се поблиску до тоа. Селта за разлика од нив е на граница до црвената зона и ако направи уште некој кикс лесно можат да се најдат таму. Очекуваме мирен дуел и типуваме 0-2 гола со квота 1.53 во 22Bet.

Бетис – Хетафе – ГГ

Исто и овде имаме дуел на две екипи кои играат слично оваа сезона. Домаќините се за нијанса подобро пласирани и се наоѓаат на 7-та позиција со 34 бода, додека гостите се на 10-та позиција и имаат 29 бода. Што се однесува до резултатите од последните пет натпревари Бетис победи два пати, додека Хетафе запиша само една победа во претпоследниот натпревар против Гранада. Ние овде очекуваме голови и типуваме ГГ со квота 2.00 во 20Bet.

Реал Мадрид – Атлетико Мадрид – 3+

Вечерниот неделен термин во Ла Лига е резервиран за градското дерби во Мадрид каде што домаќин ќе биде тимот на Реал. Реал Мадрид конечно ја презеде лидерската позиција и има 2 бода предност во однос на Жирона, тимот кој е на второто место, додека Атлетико Мадрид има заостаток од 10 бода, но до крајот има уште многу, па рано е да пресудиме. Гостите имаат еден пораз во последните пет дуели и може да кажеме дека се во одлична форма и дека со одлично расположение влегуваат на овој натпревар. Ние решивме овде да го избегнеме конечниот исход и да ви дадеме предлог на голови. Типуваме 3+ со квота 1.73 во Mozzart.

Рајо Валекано – Севиља – Х2

По старото добро правило, екипата од Валехас е на средината на табелата. Тие со оглед на нивните амбиции за навремен опстанок, може да кажеме дека се задоволни со досегашниот учинок. За разлика од нив, кај Севиља владее максимално незадоволство бидејќи во моментов се на чекор од црвената зона, па ако продолжат со вакво темпо може да си создадат големи проблеми. Како и да е, ние очекуваме гостите да останат непоразени и типуваме Х2 со квота 1.67 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*