Ла Лига 22-ро коло: Најава, анализа и предлог типови

Во шпанската Ла Лига стигнавме до 22-то коло, а во меѓувреме се изиграа куп натпревари каде што имавме многу изненадувања. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новата рунда во Шпанија.

Алмериа – Алавес – 0-2

Алмериа како што изминува времето, така тие се се поблиску до Сегунда. Во моментов се на последната позиција, а досега немаат победено, па оправдано се наоѓаат на дното. За противник го имаат Алавес, тимот кој запиша две последователни победи во последните два натпревари. Овде очекуваме мирен натпревар без многу погодоци и типуваме 0-2 гола со квота 1.65 во Mozzart.

Реал Сосиедад – Рајо Валекано – 1

Сосиедад во изминатата година ја исполни својата примарна цел, а тоа беше пласман во нокаут фазата од Лигата на шампиони каде што ќе се натпреваруваат со тимот на ПСЖ, а во Ла Лига бележат солидни резултати. Рајо Валекано има само една победа на последните пет натпревари, но најважно е што се на сигурно и далеку од црвената зона. Ние типуваме 1 со квота 1.67 во Bet365.

Лас Палмас – Реал Мадрид – 2

Лас Палмас е без некои посебни амбиции оваа година. Иако се наоѓаат на првата половина од табелата за нив е најважно да обезбедат само навремен опстанок и ништо повеќе. Реал Мадрид пак е на 1 бод помалку од лидерот Жирона, но има и еден натпревар помалку, па со евентуална победа на тој дуел би ја презеле првата позиција. Очекуваме лесни три бода за гостите и типуваме 2 со квота 1.41 во 22Bet.

Барселона – Виљареал – ГГ

Пред неколку дена Барселона го заврши „патувањето“ во Копа дел Реј и после продолжението беа елиминирани од Баскијците, поточно од Атлетик Билбао. За денешен противник го имаат тимот на Виљареал кој е на 14-та позиција и бележи доста лоши резултати, а во последните пет првенствени натпревари запишаа само една победа, едно реми, а останатите три дуели им се порази. Ние очекуваме ефикасен дуел и типуваме ГГ со квота 1.57 во 20Bet.

Мајорка – Бетис – Х2

Мајорка е во доста лоша форма, а доказ за тоа ни е само едната победа во последните пет натпревари, а имаат предност од 5 бода во однос на најзагрозените екипи. Бетис од друга страна и тие влегоа во криза, а овој натпревар го дочекуваат со лошо расположение бидејќи запишаа пораз во последното коло од Барса. Наш предлог е Х2 со квота 1.53 во Mozzart.

Селта – Жирона – Х2

Селта запиша два последователни порази во последните две кола, а со последниот пораз беа елиминирани од шпанскиот Куп. Во домашното првенство исто така не играат кој знае колку добро, па им предвидуваме грчевита борба за опстанок. Жирона од друга страна исто така беа поразени пред неколку дена во рамките на купот и беа елиминирани од екипата на Мајорка. Овде очекуваме дека Жирона нема да претрпи пораз и типуваме Х2 со квота 1.40 во Bet365.

Кадиз – Билбао – 2

Кадиз после двете реми, врзаа три последователни порази и слободно може да констатираме дека овој тим е во криза. За разлика од нив Билбао игра фантастично и го докажаа на последниот дуел кога победија против Барса и ја елиминираа од купот, па веруваме дека со добрите игри можат да продолжат и овој пат. Наш предлог е 2 со квота 1.73 во 22Bet.

Севиља – Осасуна – 1

Ако некоја екипа од Ла Лига треба да ја категоризираме во најголемо разочарување оваа сезона, дефинитивно без конкуренција е тимот на Севиља. Тие се наоѓаат на 17-та позиција со само 1 бод повеќе од црвената зона и се во серија од четири последователни порази, па тоа доволно зборува за нив. Осасуна е на средината на табелата и успева некако да се држи далеку од опасната зона. Време е за три бода за Севиља, а коефициентот за 1 во 20Bet изнесува 2.05.

Атлетико Мадрид – Валенсија – ГГ

Атлетико Мадрид заостана во борбата за титула. Тие имаат 11 бода помалку од лидерот Жирона, а не прикажуваат некои посебни игри оваа година. За разлика од нив, противникот Валенсија е во фантастична форма и зад себе остави четири последователни победи, па влезе во конкуренција за пласман во Европа, а искрено овој тим таму и припаѓа. Голови на овој натпревар би требало да има, а ние типуваме ГГ со квота 1.95 во Mozzart.

Хетафе – Гранада – 0-2

За крај на колото имаме натпревар помеѓу две екипи кои играат релативно лошо. Хетафе запиша само една победа во последните пет дуели, а сличен учинок оствари и екипата на Гранада. Сепак во поглед на позициите Хетафе се подобри, па затоа и влегуваат на овој натпревар како фаворити. Ние очекуваме мирен натпревар, а коефициентот за 0-2 гола изнесува 1.60 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*