ТИП НА ДЕНОТ (23.01.2024, 21:00) ЧЕЛЗИ – МИДЛСБОРО

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема големс понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од англискиот Лига Куп помеѓу Челзи и Мидлсборо.

Полуфиналните дуели во Лига Купот се играат со двомеч, а во првиот натпревар Мидслборо изненади и го победи Челзи со 1:0, па „сините“ ќе мораат да бркаат негатива на овој меч.

Челзи нема право на кикс

„Сините“ разочаруваат и оваа сезона и моментално се наоѓаат на средина од табелата. Овој тим секако дека има квалитет да почне да се искачува на табелата, но се уште не може да најде вистински баланс. „Сините“ во последно врем влегоа во добра форма и запишаа четири победи на последните пет меча.Полека се поправа ситуацијата со повредените фудбалери, па Покетино на располагање ќе го има најсилниот тим, но во Премиер лигата заостануваат многу па тешко е да се верува дека можат да стигнат до Топ 4. Поради тоа „сините“ ќе можат да ја спасат сезоната само со трофеј во некој од куповите, а ова е одлична шанса за тоа и не би требало да ја пропуштат. На првиот меч загубија со 1:0 и ќе мораат да бркаат негатива, но разликата во квалитет е голема, па Челзи не би требало да има проблем да ја надомести негативата.

Мидлсбро доаѓа во Лондон во „чудо“

Мидлсборо е најголемо изненадување оваа сезона во Лига Купот и ги надмина сите очекувања со пласманот во полуфинале. Тоа го потврди и со победата во првиот меч против Челзи и покажа дека е „тврд орев“, па нема лесно да се предаде. Во Чемпионшип работите не одат според планот за Мидлсборо и моментално е на средина од табелата, но не заостанува многу од местата кои водат во плејоф, па сигурно ќе се бори до крај. Оваа сезона игра топло-ладно и на последите пет меча запиша две победи, едно реми и два порази. Предноста од првиот меч им дава самодоверба и Мидлсборо сигурно ќе се обиде да се одбрани и преку контранапади да се заканува по голот на Челзи. Потребно ќе им биде „чудо“, но влогот е голем и Мидлсборо ќе даде се од себе да избори пласман во финале.

Очекување

Квалитетот и традицијата се на страната на Челзи и веруваме дека ќе дојде до победа на овој меч, иако гостите нема лесно да се предадат, па очекуваме и ефикасен меч.

ТИП:

Челзи – Мидлсборо –3+ @ 1.65 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*