ТИП НА ДЕНОТ (08.01.2024, 21:15) ВИГАН – МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема големс понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од англискиот ФА Куп помеѓу Виган и Манчестер Јунајтед.

Виган фокусиран на опстанокот

Виган има големи финансиски проблеми, па беше санкциониран поради лошо работење и сега ќе му биде многу тешко да обезбеди опстанок. Минатата сезона исто така цело време беше на дното во Чемпионшип, па на крајот испадна во понизок ранг, Лига 1. Оваа сезона повторно започна со минус бодови поради казната, па главна цел на овој тим ќе биде обезбедување на опстанок. Тоа воопшто нема да биде лесно, па поради тоа ФА Купот сигурно ќе биде во втор план. Меѓутоа, натпревар со Манчестер Јунајтед е секогаш празник за овој тим, па сигурно нема лесно да се предадат. Последен пат против гигантот од Олд Трафорд играа во 2013 година, па навивачите едвај го чекаат овој дуел и ќе дадат силна поддршка.

ФА Купот за спас на сезоната

Манчестер Јунајтед оваа сезона не ги оправдува очекувањата. Јунајтед минатата сезона конечно избори пласман во Топ 4 и се врати во Лигата на шампиони, па оваа сезона се очекуваше исчекор на „црвените ѓаволи“. Меѓутоа, тимот не ги оправдува очекувањата до сега како во Премиер лигата, така и во Лигата на шампиони. Поради тоа се почесто се шпекулира за транерска смена на „Олд Трафорд“, а на тимот ќе му биде многу тешко оваа сезона да се врати во Топ 4. ФА Купот секогаш бил важно натпреварување за „црвените ѓаволи“, но оваа сезона уште повеќе бидејќи е единстеван шанса да се освои трофеј. Овај дуел не би требало да биде тешка препрека, бидејќи од Јунајтед се очекува да оди до самиот крај.

Очекување

Манчестер Јунајтед е голем фаворит и очекуваме лесно да се пласира во следната фаза и тоа во меч кој ќе изобилува со голови.

ТИП:

Виган – Манчестер Јунајтед – 3+@ 1.65 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*