ТИП НА ДЕНОТ (10.12.2023, 17:30) ТОТЕНХЕМ – ЊУКАСЛ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а во фокусот секако ќе биде дербито од Премиер лигата помеѓу Тотенхем и Њукасл.

Дали Тотенхем конечно ќе се врати на победите?

Тотенхем оваа сезона имаше старт од соништата и е најпријатно изненадување оваа сезона во Премиер лигата. „Спарси“ влегоа во сезоната со нов тренер и без наголемата ѕвезда Хари Кејн, па очекувањата не беа големи, а поради тоа изненадувањето беше поголемо. Тотенхем игра одлично и до пред неколку кола беше лидер на табелата, но потоа дојде лоша серија. На последните пет меча Тотенхем запиша четири порази и едно реми, па падна на табелата и запиша негативен рекорд. Меѓутоа, тимот игра добро, па сигурно дека ќе сака на овој меч конечно да се врати на победите. Ова дерби е одлична можност за тоа, а домашниот терен ќе биде предност. Тренерот Постекоглу за овој меч нема да може да смета на Ерик Дајер, Бентакур, Медисон и Соломон.

Њукасл игра топло-ладно

Њукасл минатата сезона направи голем исчекор и заврши во Топ 4, па после долги години се врати во Лигата на шампионите. Од овој тим оваа сезона се очекуваше да го задржи тој стандарт, но изгледа играњето во два фронта ја зема еергијата, па „чавките“ немаат резултати во Премиер лигата какви што се очекуваше. Играат топло-ладно и на последните четири меча имаат два порази и две победи, па моментално се на 7-то место на табелата. Сепак, не заостануваат многу од Топ 4, па сигурно дека до крај ќе се борат за тоа место и секако дека имаат квалитет за тоа. Ова може да биде клучен натпревар за понатамошниот дел од сезоната бидејќи играат со директен конкурент, па ќе се обидат да ја искористат слабата форма на противникот.

Очекување

Дуелите на овие два тима се секогаш неизвесни, но вообичаено се богати со голови, па веруваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП:

Тотенхем – Њукасл –ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*