Ла Лига 16-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Во шпанската елитна фудбалска Лига – Ла Лига стигнавме до 16-то коло каде што ќе бидеме сведоци на многу возбудливи натпревари. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за оваа рунда.

Хетафе – Валенсија – ГГ

Колото започнува со натпревар кој ќе се игра во предградието на Мадрид. Хетафе како домаќин ќе го дочека тимот на Валенсија. Хетафе оваа година нема некои импресивни резултати и досега успеаа да освојат само 19 бода. Гостите пак исто така имаат 19 бода и се наоѓаат една позиција погоре само поради подобриот учинок кој го имаат. Наш предлог за овој натпревар е ГГ со квота 2.20 во Mozzart.

Алавес – Лас Паламс –  0-2

Никако екипата на Алавес да врзи неколку добри резултати. Тие во последните пет натпревари запишаа две победи, едно реми и два порази, па сега се наоѓаат на втората половина на табелата, Лас Палмас од друга страна благодарение на добрата залиха е се уште блиску до зоната која води во Европа, но мора да признаеме дека конкуренцијата е огромна. Овде ние типуваме 0-2 гола со квота 1.50 во Bet365.

Бетис – Реал Мадрид – 2

Бетис е без пораз на последните пет натпревари, а во тој временски период остварија три победи и две реми, па во ова коло влегуваат како 7-мо пласиран тим во Ла Лига и еден бод помалку од позицијата која води во конференциската лига. Реал Мадрид е се најсериозен кандидат за титула оваа година и веруваме дека ќе успеат во таа намера. Овде очекуваме да земат три бода и типуваме 2 со квота 1.80 во 22Bet.

Виљареал – Сосиедад – ГГ

Терминот во 18:30 во Ла Лига за сабота е резервиран за две екипи кои се слични по квалитет. Жолтата подморница врза две последователни реми, додека Сосиедад патува со одлично расположение бидејќи во последниот натпревар очекувано победи во рамките на шпанскиот куп. Ние овде очекуваме ефикасен дуел и типуваме ГГ со квота 1.75 во 20Bet.

Мајорка – Севиља – Х2

Мајорка е тим кој игра многу непредвидливо. Тие можат да земат бодови од многу посилни тимови, но и да бидат поразени од екстра слаби противници. Севиља од друга страна е повторно во многу лоша позиција и ова ќе биде најверојатно реприза на минатата сезона. Ние овде сметаме дека гостите ќе останат непоразени и типуваме Х2 со квота 1.51 во Mozzart.

Атлетико Мадрид – Алмерија – 1&3+

Екипата на Чоло Симеоне после поразот во претходното коло, сега имаат нешто полесна задача бидејќи во гости им доаѓа Алмерија. Тоа е тим кој од коло во коло покажува дека нема квалитет за да биде во друштво со најдобрите екипи. Атлетико Мадрид на овој натпревар треба да слави без поголеми проблеми, па затоа ние типуваме 1&3+ со квота 1.60 во Bet365.

Гранада – Атлетик Билбао – ГГ

Во вториот натпревар од неделната програма, екипата на Гранада ќе го дочека тимот на Атлетик Билбао. Еден од посериозните кандидати за елиминација е токму екипата на Гранада која после 15 изиграни натпревари има собрано само 7 бода и с енаоѓа на претпоследното 19-то место на табелата. Од друга страна Билбао е сериозен кандидат за ТОП 4, но големо е прашањето колку ќе успеат во тоа. Наш предлог за овој дуел е ГГ со квота 1.73 во 22Bet.

Кадиз – Осасуна – Х било кога

Екипата на Кадиз исто така оваа сезона ќе води голема борба за опстанок, а моментално има 12 освоени бода и само 3 бода повеќе од опасната зона. На последните пет натпревари не знаат за победа, а во тој временски период остварија 3 реми и 2 порази. Осасуна е со 15 освоени бода и се наоѓа на 14-то место на табелата. Овде типуваме Х полувреме или на крај со квота 1.80 во 20Bet.

Барселона – Жирона – ГГ

Барса после ремито со екипата на Валекано беше приморана да слави против Атлетико Мадрид и за среќа во тоа успеаа. Ги совладаа Јорганџиите со минимална победа од 1-0, па сега имаат 4 бода помалку од лидерот Реал Мадрид. Жирона пак „гази“ се спред себе и во оваа рунда влегува како тим кој ја дели лидерската позиција на табелата. Овде очекуваме ефикасен дуел и типуваме ГГ со квота 1.60 во Mozzart.

Рајо Валекано – Селта Виго – ГГ

Натпреварот помеѓу Рајо Валекано и Селта ќе го затвори ова коло. Во најава е уште еден интересен дуел на две екипи кои сигурно ќе се сакаат да се надигруваат. Домаќините имаат одлична публика и на него е многу тешко гостите да освојат бодови. Селта ремизираше со Кадиз на домашен терен и  многу извесно е дека оваа сезона ќе имаат доста проблеми. Наш предлог е ГГ со квота 1.80 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*