Ла Лига 15-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Започнува 15-то коло од шпанската Ла Лига каде што ќе имаме доста интересни натпревари, а ова е нашата најава, анализа и предлог типови.

Лас Палмас – Хетафе  –  0-2

Од 21:00 се сретнуваат екипите на Лас Палмас и Хетафе. Лас Палмас е на средината на табелата и после две врзани победи, запиша два неуспеси, поточно еднаш беа поразени и еднаш ремизираа. Хетафе од друга страна немаат пораз во последните пет дуели и се наоѓаат на одличната 8-ма позиција, но за нив е важно да стигнат до зоната која води во Европа. Наш предлог е 0-2 гола со квота 1.48 во Mozzart.

Жирона – Валенсија – ГГ

Жирона после 14 изиграни натпревари е на делба на првата позиција заедно со Реал Мадрид. Тие имаа солидна предност, но во минатото коло неочекувано ремизираа против Билбао, па таа предност едноставно се „стопи“. Валенсија игра подобро за разлика од лани, но се уште се далеку од Европа, па фановите на овој тим не можат да бидат задоволни. Ние овде типуваме ГГ со квота 1.80 во Bet365.

Билбао – Валекано – ГГ

Овие две екипи зедоа важен бод во минатото коло. Билбао изигра реми против првопласираниот тим на Жирона, додека Валекано пак успеаа да останат непоразени на натпреварот против Барселона, па на овој натпревар може да кажеме дека и двете екипи влегуваат со одлично расположение. Ние овде типуваме ГГ со квота 1.80 во 22Bet.

Реал Мадрид – Гранада – 1/1

Реал е во фантастична форма и игра одлично на двата фронтови. Во домашното првенство ја „бркаат“ лидерската позиција, а во ЛШ пак се исто така на првото место и веќе обезбедија пласман за нокаут фазата. Гранада пак е дел од црвената зона и нив им претстои тежок период во однос на опстанокот. Реал е огромен фаворит и очекуваме лесна победа за нив. Типуваме 1/1 со квота 1.57 во 20Bet.

Осасуна – Сосиедад – 2

Осасуна е на вториот дел на табелата, а во последните четири натпревари зедоа само еден бод, па слободно може да кажеме дека на овој натпревар влегуваат со катастрофално расположение. За разлика од нив, Сосиедад се наоѓа на горните позиции и ќе се бори за Европа до самиот крај на сезоната, а во Лигата на шампиони обезбедија пласман за нокаут фазата. Овде очекуваме нови три бода за гостите и типуваме 2 со квота 2.20 во Mozzart.

Мајорка – Алавес – 0-2

Мајорка досега покажа релативно малку и моментално 17-та позиција им е сосема заслужена, а тоа е и последната позиција која всушност на крајот носи опстанок во Ла Лига. За противник го имаат тимот на Алавес, кој изигра исклучително квалитетно досега и оваа сезона за нив би требало да биде успешна. Наш предлог за овој дуел е 0-2 гола со квота 1.47 во Bet365.

Алмерија – Бетис – ГГ

Без многу дилеми може да кажеме дека Алмерија е тим кој досега прикажа најмалку во Ла Лига, па судејќи според моменталната ситуација воопшто нема да биде чудно да ги гледаме во Сегунда следната сезона. Бетис од друга страна во минатото коло запиша важен триумф против Лас Палмас, па на овој натпревар влегуваат со одлично расположение. Наш предлог за овој дуел е ГГ со квота 1.63 во 22Bet.

Севиља – Виљареал – Х2

Севиља повторно катастрофално започна во ова првенство и после 13 изиграни натпревари се наоѓаат на 15-то место на табелата и имаат само четири бода повеќе во однос на тимовите кои се наоѓаат во опасната зона. Виљареал исто така не блеска во овој шампионат, но најважно е што се на сигурно и се надвор од црвената зона. Овде очекуваме гостите да бидат непоразени и типуваме Х2 со квота 1.75 во 20Bet.

Барселона – Атлетико Мадрид – ГГ

Дерби натпреварот на колото се игра во Каталонијa каде што силата ќе ја мерат екипите на Барселона и Атлетико Мадрид. Барса има доста проблеми во последно време, а во овој момент некогашниот шампион на Европа се наоѓа на 4-то место на табелата со само 4 бода помалку од првопласираниот Реал. Атлетико пак е на 3-то место со 4 бода помалку во однос на својот градски ривал, но имаат и еден натпревар помалку. Наш предлог за овој дуел е ГГ со квота 1.68 во Mozzart.

Селта – Кадиз – 1

Последниот натпревар од 15-то коло на најквалитетниот ранг од шпанскиот фудбал се игра во Виго каде што ќе се сретнат екипите на Селта и Кадиз. Домаќините се на 18-то место, поточно во црвената зона, а за нив единствена цел е да обезбедат сигурен опстанок. Кадиз пак има исти такви амбиции, но имаат и голема конкуренција за да бидат на сигурно што порано. Поради домашниот терен ние овде типуваме 1 со квота 1.64 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*