Ла Лига 14-то коло: Најава, анализа и предлог типови

После двонеделната пауза се враќа и Ла Лига. 14-то коло ни носи доста интересни натпревари. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новата рунда во Шпанија.

Алавес – Гранада – ГГ

Колото започнува со натпревар помеѓу две екипи кои не прикажаа ништо посебно. Алавес се наоѓа веднаш над црвената зона, поточно на 15-та позиција и во последните пет натпревари запишаа само една победа, па слободно може да констатираме дека се во лоша форма. Нивниот противник, екипата на Гранада е во уште полоша ситуација и тие се на претпоследното место на табелата. Како и да е, ние овде типуваме ГГ со квота 1.91 во Mozzart.

Рајо Валекано – Барселона – 2

Во првиот термин во сабота, ќе се сретнат екипите на Рајо Валекано и Барселона. Тимот од Валехас е на средината на табелата, а тие можат да бидат задоволни со досегашниот учинок бидејќи за нив е најважно да обезбедат само навремен опстанок. Барса од друга страна има сериозна конкуренција за титулата во Ла Лига и овој пат нема да биде воопшто лесно. Наш предлог е 2 со квота 1.65 во Bet365.

Валенсија – Селта – ГГ

За разлика од претходните сезони, овој пат Валенсија е во подобра ситуација и се наоѓаат на 9-то место, а зад себе остварија 5 победи, 3 реми и 5 порази, па како што стојат работите имаат реални шанси за пласман во Европа. Селта пак игра релативно лошо и досега остварија само 1 победа, па воопшто не е чудно што се на 18-то место. Ние овде типуваме ГГ со квота 1.87 во 22Bet.

Хетафе – Алмериа – 1

Хетафе е во супер форма, а најдобар показател за тоа ни се резултатите од последните пет натпревари каде што овој тим  нема пораз. Додуша во тој временски период запишаа три реми и две победи, но како и да е, фановите на овој тим се комплетно задоволни. Нивниот противник Алмерија пак има само една победа во последните пет дуели, а останатите четири натпревари им се порази. Како и да е, Хетафе очекуваме да ги земат трите бода на овој натпревар и типуваме 1 со квота 1.65 во 20Bet.

Атлетико Мадрид – Мајорка – 0-2

Атлетико и оваа година ќе направи обид за да стигне до лидерската позиција. Овој пат покрај Барса и Реал, конкуренција им е и тимот на Жирона кој игра фантастично, па во моментов Јорганџиите се на 4-та позиција. Мајорка од друга страна никако да ја надминат кризата и досега победија само еднаш во 12 изиграни натпревари. Наш предлог за овој дуел е 0-2 гола со квота 1.83 во Mozzart.

Виљареал – Осасуна – 1

Виљареал некако потфрли оваа сезона, па во моментов се наоѓаат на втората половина на табелата, а искрено од нив се очекуваше да се борат за пласман во Европа. Осасуна е на 12-то место и зад себе има релативно лоши резултати, но за нив е многу важно да бидат на сигурно што порано. Наш предлог е 1 со квота 2.15 во Bet365.

Сосиедад – Севиља – ГГ

Реал Сосиедад игра доста променливо, но сепак успева да се задржи во горниот дел на табелата и веруваме дека тука и ќе останат до самиот крај. Севиља е на 13-то место и влезе во реми серија, поточно зад себе има пет последователни нерешени резултати. Ова е тежок натпревар за типување на конечен исход, па затоа решивме да ви дадеме предлог на голови. Типуваме ГГ со квота 1.95 во 22Bet.

Кадиз – Реал Мадрид – 2

Кадиз овој натпревар го дочекува со доста лошо расположение. Досега од 12 изиграни дуели успеаа да соберат само 10 бода и тоа е доволно за да бидат само малку над опасната зона. Нивниот противник Реал е еден од посериозните кандидати за титула, но имаат и сериозна конкуренција, па очекуваме неизвесна завршница. Кралевите се фаворити и се освен победа за нив би било изненадување на овој натпревар. Типуваме 2 со квота 1.60 во 20Bet.

Бетис – Лас Палмас – 3+

Бетис на последните 12 натпревари нема пораз во сите натпреварувања и тоа звучи како одличен податок, па на овој натпревар влегуваат со одлична форма. Нивниот противник Лас Палмас досега освои 18 бода и запиша пет победи, три реми и пет порази, а искрено тој учинок може да го категоризираме како просечен. Наш предлог за овој натпревар е 3+ со квота 2.05 во Mozzart.

Жирона – Атлетик Билбао – 3+

Колото завршува со натпревар помеѓу Жирона и Атлетик Билбао. Жирона пред почетокот на ова коло влезе како првопласиран тим во Ла Лига и тоа мора да признаеме дека е огромно позитивно изненадување. Билбао од друга страна има една и единствена цел, а тоа е да обезбедат пласман во Европа, но конкуренцијата овој пат е огромна. Наш предлог за овој дуел е 3+ со квота 1.67 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*