ТИП НА ДЕНОТ (20.11.2023, 20:45) МАКЕДОНИЈА – АНГЛИЈА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна програма за обложување, а во фокусот секако ќе биде натпреварот од квалификациите помеѓу Македонија и Англија.

Квалификации за заборав за Македонија

Мекедонија многу лошо ги започна овие квалификации со два порази од Англија и Украина, а посебно болен беше тој од „Гордиот Албион“ со високи 7:0. Сепак избраниците на Милевски се поправија во последно време и освоија четири бода на последните два меча против Италија и Малта. Особено карактер покажаа против „аѕурите“ кога одиграа реми во Скопје. Впечатокот е дека најголем кикс е домашниот меч со Украина, кога имавме предност од 2:0 и дозволивме пресврт. Потоа следуваше пораз на гостувањето кај Украина со што дефинитивно ги загубивме шансите за пласман на ЕП. Минатото коло пред три дена повторо претрпевме тежок пораз од Италија, па сега ќе биде добро барем во добар стил да ги завршиме квалификациите. Во секој случај ова се квалификации за заборав и после овој меч најверојатно ќе има промени во репрезентацијата.

Англија повторно одлична

Веќе подолго време англиската репрезентација игра фантастично во квалификациите, па така беше и овој пат. Грдиот Албион на седум меча запиша шест победи и само едно реми, па никогаш не го доведе во прашање првото место во групата. Англија има генерација која сигурно ќе атакува на освојување на ЕП, каде ќе биде еден од главните фаворити. Во првиот меч против нас постигнаа историска победа од 7:0, а денешниот меч ќе го искористат да испробаат нови тактики и да добијат шанса фудбалери кои инаку имаат мала минутажа. Разликата во квалитет во овој момент е огромна, па се друго освен победа на Англија ќе биде големо изненадување.

Очекување

Англија е голем фаворит и е очекува да дојде до лесна победа, иако Македонија нема лесно да се предаде и ќе биде водена од преполниот стадион.

ТИП:

Македонија – Англија – 4+ @ 1.85 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*