Ла Лига 13-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Започнуваат натпреварите од 13-то коло на Ла Лига каде што ќе имаме можност да погледнеме доста интересни натпревари. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новата рунда во Шпанија.

Атлетик Билбао – Селта – 1

Премиерниот дуел од шпанската Ла Лига се игра во Баскија каде што Билбао ќе го дочека тимот на Селта. Тимот од Баскија засега игра добро, а моментално се наоѓа на фантастичното петто место на табелата. Селта од друга страна е на 18-та позиција и тоа на крајот на сезоната значи преселба во понизок ранг. Според нас, Атлетик е фаворит, па веруваме дека ќе земе три бода. Типуваме 1 со квота 1.60 во Mozzart.

Рајо Валекано – Жирона – 3+ @ 1.80

Првиот дуел од саботната програма се игра во Валехас каде што Рајо Валекано ќе го дочека тимот на Жирона. Рајо досега изигра 12 натпревари и доживеа само два порази, а останатите натпревари им се запишани како победи или реми. Жирона пак е најпријатното изненадување во досегашниот тек од првенството и моментално се наоѓаат на првата позиција на табелата пред Реал Мадрид и Барселона. Овде очекуваме ефикасен дуел и типуваме 3+ со квота 1.80 во Bet365.

Алмерија – Сосиедад – 2

Кога се ќе се собере и одземе, впечатокот е дека Алмерија е главен фаворит за преселба во понизок ранг. Имено, во овој момент, се наоѓаат на последното место на табелата и имаат само три освоени бода. Сосиедад во минатото коло пак доживеа тесен пораз од Барса на домашен терен, но важно е што тимот од Аноета изигра фантастично во ЛШ против Бенфика и славеа со резултат 3-1. Ние овде типуваме 2 со квота 1.77 во 22Bet.

Гранада – Хетафе – 3+

Како што сега стојат работите, Гранада до крајот на сезона ќе има голема борба за опстанок во друштво со најдобрите, бидејќи моментално оваа екипа се наоѓа на претпоследното место на табелата со само шест освоени бода. Досега тие остварија само една победа, три реми и дури осум порази. Што се однесува до Хетафе, на ова гостување стигнуваат без многу притисок бидејќи во овој момент се наоѓаат на одличното 11-то место и далеку од зоната за елиминација. Ние овде типуваме 3+ со квота 2.35 во 20Bet.

Осасуна – Лас Палмас – 1

Делува дека Осасуна не игра толку добро како што тоа беше случај во минатата сезона, но и покрај тоа де не веруваме дека ќе имаат проблеми околу опстанокот за наредната сезона. Во моментов се наоѓаат на 12-то место, а во минатото коло беа поразени од првопласираниот тим на Жирона. Лас Палмас од друга страна во минатото коло го победи тимот на Атлетико Мадрид и може да кажеме дека зедоа важни три бода. Наш предлог на овој дуел е 1 со квота 2.05 во Mozzart.

Реал Мадрид – Валенсија – 1/1

Во ова коло ќе погледнеме доста интересен натпревар кој ќе биде изигран во престолнината на Шпанија, а тука ќе се сретнат екипите на Реал Мадрид и Валенсија. Кралевите имаат фантастични партии зад себе, но мора да нагласиме дека во минатото коло ремизираа против тимот на Рајо Валекано. Валенсија од друга страна игра променливо, но може да кажеме дека се задоволни со 8-тап озиција на табелата. Реал е огромен фаворит и очекуваме лесна победа за нив. Типуваме 1/1 со квота 1.90 во Bet365.

Барселона – Алавес – 4+

Спомнавме доста пати во анализите за шпанското првенство, дека Барселона иако победува имаат сериозни проблеми во игрите и доста пати се случувало и покрај слабите партии да земат три бода како што беше случај во минатото коло кога победија против Сосиедад со резултат 0-1. Алавес моментално е стациониран на 14-то место на табелата, а во минатото коло оваа екипа зеде важни три бода од натпреварот против Алмерија. Ние овде типуваме 4+ со квота 2.41 во 22Bet.

Севиља – Бетис – ГГ

Дерби натпреварот на 13-то коло во Ла Лига се игра на Санчез Пишуан каде што во големото дерби на Андалузија ќе се сретнат екипите на Севиља и Бетис. Домаќините моментално се на катастрофалното 15-то место на табелата и мора да признаеме дека зад себе немаат импресивни резултати. Бетис од друга страна е на шестата позиција и тоа е позиција која на крајот на сезоната носи пласман во Европа што е и примарна цел за овој тим. Наш предлог е ГГ со квота 1.75 во 20Bet.

Атлетико Мадрид – Виљареал – 1

Последниот натпревар од 13-то коло на шпанската Ла Лига ќе се игра помеѓу Атлетико Мадрид и Виљареал. Домаќинтие со многу добро расположение го дочекуваат овој дуел после убедливиот триумф во ЛШ над екипата на Селтик кога победија со резултат 6-0. Виљареал заедно со Севиља се најголемите разочарувања во Ла Лига досега, но впечатокот е дека има се уште време за да се оправдаат за грешките. Ние типуваме 1 со квота 1.36 во Mozzart.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*