ТИП НА ДЕНОТ (14.10.2023, 15:00) УКРАИНА – МАКЕДОНИЈА 

Тип на денот
Тип на денот

Денес во фокусот повторно ќе бидат квалификациските натпревари за ЕП, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Украина и Македонија.

Ова ќе биде клучен дуел за двете репрезентации кои после пет одиграни кола имаат ист број на бодови. Победа ги подгрева шансите за пласман на ЕП, а пораз целосно ја елиминира поразената репрезентација.

Украина нема право на кикс

Во група со Англија и Италија оваа репрезентација секако е аутсајдер, но ќе се бори до самиот крај за да се пласира на Европско првенство. После пет одиграни кола има две победи, едно реми и два порази, па моментално се наоѓа на третото место на табелата. Украина ја победи Македонија на гости и Малта, но на последните два меча освои само еден бод со Англија и Италија. Сепак, доколку успее да земетри  бода протв Македонија ќе биде од голема предност и затоа овој меч е многу важен за нив. Секако најважни во оваа репрезентација се Мудрук од Челзи и Зинчеко од Арсенал, па играта на репрезентацијата зависи најмногу од нив двајца. Натпреварот се игра во Прага и воопшто нема да биде лесен за Украинците.

Македонија со победа се враќа во игра

Мекедонија многу лошо ги започна овие квалификации со два порази од Англија и Украина, а посебно болен беше тој од „Гордиот Албион“ со високи 7:0. Сепак избраниците на Милевски се поправија во последно време и освоија четири бода на последните два меча против Италија и Малта. Особено карактер покажаа против „аѕурите“ кога одиграа реми во Скопје. Впечатокот е дека најголем кикс е домашниот меч со Украина, кога имавме предност од 2:0 и дозволивме пресврт. Поради тоа овој меч е клучен за Македонија и со евентуална победа во Прага ќе ги зголеми шансите за пласман на ЕП. Тоа воопшто нема да биде лесно, а неутралниот терен може да биде мала предност.

Очекување

Очекуваме неизвесен натпревар кој ќе го одлучиваат детали, но исто така возбудлив меч со голови на двете страни.

ТИП:

Украина – Македонија – ГГ @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*