ТИП НА ДЕНОТ (02.10.2023, 21:00) ФУЛАМ – ЧЕЛЗИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна програма за обложување, но во фокусот секако ќе биде дуелот од Премиер лигата помеѓу Фулам и Челзи.

Дуел на два тима кои не ја отворија баш најдобро сезоната, па во овој дуел гледаат можност за осбојување на бодови.

Фулам сака да ја повтори минатата сезона

Фулам имаше одлична сезона минатата година и скоро целата сезона беше во горниот дел од табелата, а во еден момент се бореше и за пласман во Европа. Меѓутоа, на крајот дојде до пад на формата и Фулам на крајот заврши на 10-то место, што исто така е добар пласман за овој тим. Силва врши одлична работа и летово остана на кормилото на тимот иако имаше и други понуди, па сигурно ќе сака да ја повтори минатата сезона. Ова лето од тимот замина Митровиќ, што сигурно е голема загуба, но Фулам има квалитет лесно да избори опстанок. Моментално се наоѓа на 12-то место, но игра многу прменливо и во последните пет меча има само една победа и по две ремија и порази. Иако сега на гости им доаѓа фаворит, Фулам сигирно нема да се предаде и токму во такви натпревари игра најдобро.

Челзи очаен на стартот на сезоната

Минатата сезона беше една од најлошите за Челзи во поновата осторија и сите во клубот сакаат што побрзо да ја заборават. Ова лето дојде нов менаџер, етаблирано тренерско име и се направија многу промени во составот. Челзи потроши богатство на засилувања, па оваа сезона се очекуваше многу, но тимот бележи очајни резултати. Челзи моментално се наоѓа во долниот дел од табелата, блиску до зоната за испаѓање и од шест меча има три порази. Тимот на Покетино мора што побрзо да се „разбуди“ и да почне да освојува бодови, бидејќи дефинитивно има квалитет да се бори за висок пласман. Впечаток е дека само прашање на време е кога ѕвездите во тимот ќе проработат и ќе почнат да победуваат. Ова е шанса за тоа и сигурно Челзи на овој меч доаѓа по трите бода, бидејќи е пред императив победа.

Очекување

Дуел на два тима кои се во лоша форма, играат променливо, па овој дуел е непредвидлив. Меѓутоа, кога играат овие два тима по традиција головите се загарантирани, па веруваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП

Фулам – Челзи – 3+ @1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*