ТИП НА ДЕНОТ (12.09.2023, 20:45) ШВЕДСКА – АВСТРИЈА

Тип на денот
Тип на денот

Денес не очекуваат завршните натпревари за овој циклус квалификациони натпревари, а за вас го издвоивме дуелот помеѓу Шведска и Австрија кој е закажан за вечер во 20:45  часот.

Можат ли Швеѓаните до пласман на ЕУРО?

Најголемиот успех на овој национален тим датира уште од 1958 година кога оваа селекција на Мундијалот стигна до фантастичното второ место после поразот од Бразил. Секако дека тоа не е многу важно, а во овие квалификации слободно може да констатираме дека очекувавме многу повеќе од оваа селекција.  Имено, во овој момент, Скандинавците се наоѓаат на третото место со само шест освоени бода од четири изиграни натпревари што значи четири бода помалку во однос на првопласираното дуо кое е составено од Белгија и Австрија. Во првото коло доживеаа тежок пораз од Белгија, а потоа триумфираа против Азербејџан. Во третото коло беа поразени од Австрија, а веднаш потоа ја поправија грешката и ја надиграа селекцијата на Естонија.

Фатнастични партии во квалификациите за ЕП

На прв поглед може да заклучиме дека Австријците имаа многу помали успеси во минатото, но сега се покажаа во вистинско светло. Овој пат впечатокот е дека Австрија има огромни и реални шанси за да стигне на ЕП кое ќе се одржи во Германија. Во моментов се на делба на првото место заедно со селекцијата на Белгија и имаат идентичен учинок со нив. Досега немаат пораз, поточно откако се започнати квалификациите запишаа три победи и едно реми против Белгија. Во последното коло без многу проблеми ја надиграа селекцијата на Шведска каде што успеаа да поебдат со резултат 2-0.

Очекување

Австрија делува дека е во многу подобра форма за разлика од Шведска, па поради тоа даваме блага предност за нив.

ТИП

Шведска – Австрија Х2 @ 1.51 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*