ТИП НА ДЕНОТ (10.09.2023, 20:45) ЛИТВАНИЈА – СРБИЈА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата понуда за обложување, во фокусот ќе бидат квалификациите за ЕП, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Литванија и Србија.

Литванија игра добро на домашен терен

Литванија никогаш во својата историја не успеала да се пласира на едно големо натпреварување, па нема шанси ни овој пат. Иако се наоѓа во најлесната група, после четири одиграни кола има само два бода и се наоѓа на делба на последното место во групата. Но, она што е интересно Литванија нема пораз на домашен терен во овие квалификации, одигра две ремија против Црна Гора и Бугарија. Сега на гости им доаѓа еден од фаворитите, па според букмејкерите е време за прв пораз на домашен терен. Литванија до сега седум пати има играно против Србија и успеа да победи само еднаш во 2010 година, па јасно е дека е аутсајдер на овој меч.

Србија игра под очекувањата

Србија игра под очекувањата во овие квалификации, но добро е што е во релативно лесна група, па според квалитетот е далеку над своите ривали. Пред два дена беше поразена на домашен терен од Унгарија, па јасно е дека сега Србија ќе се бори за второто место. Поради тоа ова за избраниците на Пикси е клучен меч, бидејќи немаат право на кикс и мораат да ги освојат трите бода. Србија одлично ги отвори квалификациите со две победи, но потоа следуваше голем пад на играта. Најпрво реми со Бугарија, па потоа пораз. Меѓутоа, Србија има се во свои раце, моментално е на второто место во групата и поради тоа се наоѓа пред императив победа на овој меч.

Очекување

Квалитетот и традицијата се на страната на Србија и веруваме дека ќе ги освои трите бода на обва гостување, иако Литванија игра добро на домашен терен.

ТИП:

Литванија – Србија – 2 @ 1.35 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*