ТИП НА ДЕНОТ (24.08.2023, 16:00) АСТАНА – ПАРТИЗАНИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес во фокусот на вниманието ќе бидат квалификациските натпревари во Конференциската лига, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Астана и Партизани Тирана.

Астана нема право на кикс

Шампионот на Казакстан не успеа да дојде до групната фаза во Лигата на шампиони, па дури ни во Лига Еропа и сега има последна шанса која не смее да ја пропушти. Астана се наоѓа пред императив победа и мора да го елимира албанскиот тим, кој покажа дека не е наивен. Борбата за Лига Европа ја загубија од Лудогорец, кој во ревашот ги победи со 5:1. Јасно е дека Астана нема големо искуство во европски натпревари, но е фаворит во овој двомеч, а особено ќе треба да ја искористи предноста од домашен терен на првиот натпревар и со предност да патува во Тирана.

Голема шанса за Партизани

Помалку неочекувано Партизани ја освои титулата во Албанија, но овој тим не е неискусен во Европа бидејќи секое лето играат квалификации. Меѓутоа, немаат поголем успех и се далеку од пеј-офот, па ова е ретка шанса да обезбедат играње во групна фаза. Елиминацијата во првото коло во ЛШ об Бате Борисов не беше изненадување. Меѓутоа во квалификациите за Лига конференции имаат неколу победи и стигнаа до плеј-фот, па сигурно нема лесно да се предадат. Иако Астана е фаворит, сепак албанскиот шампион ќе даде се од себе да обезбеди позитивен резултат на првиот меч и да се бори за групна фаза на својот стадион.

Очекување

Очекуваме неизвесен двомеч, но сепак Астана е фаворит на домашен терен и веруваме дека ќе обезбеди предност во првиот меч.

ТИП:

Астана – Партизани – 1 @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*