Ла Лига 1-во коло: Најава, анализа и предлог типови

Започнува првото коло во шпанската Ла Лига, а ние искрено очекуваме интересна и неизвесна сезона како за титулата, така и за пласман во европските купови. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новото коло.

Алмериа – Рајо Валекано – ГГ

Премиерниот натпревар за новата сезона се игра помеѓу Алмериа и Рајо Валекано. Ова се две екипи кои немаат кој знае колку големи амбиции, односно примарната цел за нив е да обезбедат само навремен опстанок. Ниту лани не забележаа некој импресивни резултати, но барем ја исполнија својата цел. Наш предлог на овој дуел е ГГ со квота 1.70 во Mozzart.

Севиља – Валенсија – 1Х

Севиља во домашното првенство воопшто не се прослави и заврши на 12-та позиција, но и покрај тоа ќе ги гледаме оваа година во најелитното фудбалско натпреварување – Лига на шампиони. Тоа е благодарение на трофејот кој го освоија во Лига Европа и на тој начин обезбедија пласман во ЛШ. Валенсија веруваме дека ќе сака да го поправи впечатокот од лани, но големо е прашањето колку ќе успеат во тоа. Ние овде типуваме двојна шанса 1Х со квота 1.33 во Bet365.

Сосиедад – Жирона – 1

Првиот саботен термин за Ла Лига е резервиран за екипите на Сосиедад и Жирона. Домаќините обезбедија пласман во ЛШ во минатата година, а тоа во превод значи дека имале одлична сезона зад себе. Жирона пак беше на срединта на табелата и запиша доста лоши резултати во последните натпревари, па не успеаа да се прослават. Како и да е, Сосиедад е поквалитетен тим и веруваме дека ќе победат на овој натпревар. Типуваме 1 со квота 1.57 во 22Bet.

Лас Палмас – Мајорка – 0-2

Лас Палмас заврши на втората позиција во шпанската Сегунда лига, а тоа во превод значи и преселба во повисок ранг, поточно во Ла Лига, па сега единствена цел на овој тим ќе биде да се задржат тука што повеќе од една сезона. Гостите пак за малку не успеаа да се изборат за квалификации за конференциската лига. Завршија на 9-та позиција со 3 бода помалку од Осасуна, па сега веруваме дека ќе се обидат да го подобрат учинокот. Очекуваме на овој дуел натпревар со мал број погодоци и типуваме 0-2 гола со квота 1.50 во 20Bet.

Атлетик Билбао – Реал Мадрид – 2

Атлетик Билбао за оваа сезона нема европски обврски и тие ќе можат да се насочат само на домашното првенство со цел да успеат да обезбедат пласман во некој од елитните купови за следната сезона. Реал Мадрид повторно влегува со големи амбиции како во домашното првенство, така и во Европа, но тоа е оправдано бидејќи имаат многу квалитетен тим. Ние овде типуваме 2 со квота 2.10 во Mozzart.

Селта – Осасуна – 1 @ 2.05

Екипата од Виго за време на првенствената пауза изигра неколку контролни натпревари и од нив може да констатираме дека новата сезона ја дочекуваат комплетно спремни. Имено, на пет изиграни натпревари запишаа четири победи и само еден пораз. Осасуна од друга страна пак игра променливо, а сега ги очекуваат и обврски за квалификациите од европските купови. Како и да е, ние овде очекуваме Селта да победи и типуваме 1 со квота 2.05 во Bet365.

Виљареал – Бетис – 1

Екипата на Виљареал оваа сезона ќе ги гледаме во второто по јачина европско натпреварување, Лига Европа. Тие во минатото коло успеаа да го заземат 5-то место и да се пласираат во Европа, а на тој начин и да ја исполнат својата примарна цел. Сличен учинок оствари и екипата на Бетис па може да кажеме дека комплетно задоволни влегуваат во новата сезона. Виљареал поради домашниот терен е фаворит на овој натпревар, а ние очекуваме да ги земат првите три бода. Наш предлог е 1 со квота 1.73 во 22Bet.

Хетафе – Барселона – 2 @ 1.55

Хетафе имаше доста неизвесност во минатата сезона. Тие во последните кола успеаа да обезбедат опстанок и во еден период беа дел од црвената зона, па веруваме дека ги воочија грешките и дека поспремни ќе влезат во новата сезона. Барса е повторно со амбиции за да ја одбрани титулата, а искрено имаат и капацитет за тоа. На овој натпревар без дилема типуваме 2 со квота 1.55 во 20Bet.

Кадиз – Алавес – 0-2

Кадиз благодарение на неколкуте добри резултати во последните кола од минатата сезона успеаа да го сочуваат статусот на прволигаши, па овој пат повторно ќе ги гледаме во друштво со најдобрите екипите од Шпанија. Алавес беше дел од Сегунда и сега повторно се враќаат во елитата бидејќи преку баражот успеаа да стигнат до Ла Лига. Овде очекуваме мирен натпревар без многу погодоци и типуваме 0-2 гола со квота 1.50 во Mozzart.

Атлетико Мадрид – Гранада – 1

Последниот натпревар од првото коло на Ла лига ќе се игра во Мадрид, каде што тимот на Атлетико Мадрид ќе го дочека тимот на Гранада. Јорганџиите влегуваат со големи амбиции во новата сезона и за нив приоритет е домашното првенство, додека Гранада пак има задача да обезбеди опстанок во елитата. Тие во минатата сезона завршија на првото место во Сегунда и прикажаа одлични игри и сосема  заслужено се враќаат во елитата. Атлетико е огромен фаворит на овој натпревар и предлагаме да изиграте 1 со квота 1.40 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*