ТИП НА ДЕНОТ (03.08.2023, 20:00) ВОЈВОДИНА – АПОЕЛ

Тип на денот
Тип на денот

Денес имаме доста интересна понуда за кладење со оглед на тоа што не очекуваат реванш натпреварите од квалификациите за конференциската лига. За вас го анализиравме накратко дуелот помеѓу Војводина и АПОЕЛ кој е закажан за денес во 20:00 часот.

Можат ли домаќините да стигнат до третото коло?

После неколку неуспешни години, фудбалерите на Војводина конечно во минатата сезона завршија на 5-то место и така стигнаа до квалификациите за конференциската лига. Во припремниот период изиграа дури седум натпревари и тоа што е доста интересно е дека Војводина во тој временски период не доживеаа ниту еден пораз што е навистина импресивен податок за воој тим. Во првиот натпревар за конференциската лига се сретнаа со АПОЕЛ, а тој натпревар заврши со резултат 2-1 во корист на Кипарците. Тие го искористија проблемот во одбраната кој го има Војводина, па затоа и сега на овој натпревар влегуваат со предност од еден гол. За крај да нагласиме дека Војводина доби ново појачување и после полни сеудм години, се врати штоперот Лазар Росиќ, но големо е прашањето дали ќе биде спремен за вечерашниот натпревар.

Кипарците не не импресионираа во првиот натпревар

АПОЕЛ е најтрофејниот клуб во Кипар, а досега имаат освоено дури 28 титула и тоа последната беше во 2019 година. Што се однесува до европските натпреварувања, најголем успех за АПОЕЛ беше тој во 2012 година кога стигнаа до ¼ финалето од Лигата на шампионите, а тоа е воедно и најголем успех на кипарскиот фудбал во историјата. Поразувачки е податокот дека кипарскиот великан последен пат до титула стигна пред четири години и имаа два бода повеќе во однос на Аполон. Што се однесува до ланскиот шампионат, завршија на второто место, а шампион беше Арис од Лимасол со два бода повеќе во однос на Аполон. Мора да нагласиме дека овој тим игра фантастично на домашен терен, а тоа не е случај кога се на гости.

Очекување

Домаќините изиграа сосема одлично во првиот натпревар, па сега искрено очекуваме и да останат непоразени на овој натпревар.

ТИП:

ВОЈВОДИНА – АПОЕЛ – 1Х @ 1.52 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*