ТИП НА ДЕНОТ (28.07.2023, 20:30) ХАМБУРГЕР – ШАЛКЕ

Тип на денот
Тип на денот

Денес не очекуваат неколку интересни натпревари, но сепак центарот на вниманието ќе биде на почетокот на новото издание од германската втора лига. На самиот старт се сретнуваат екипите на Шалке и Хамбургер, па за вас накратко го анализиравме овој дуел и ви го претставуваме во форма на тип на денот.

Ќе се врати Хамбургер во Бундеслига?

Хамбургер е основан уште во далечната 1887 година, а досега овој клуб шест пати го освојуваше германското првенство, но и секако најголем успех им е титулата од Европа која во 1993 година ја освоија, а една година порано ја освоија и Лига Европа. Во 2018 година беа елиминирани од елитата и се уште се дел од германската цвајт лига. Полни пет години овој тим прави обид да се врати во Бундеслигата, но тоа не им успева. Минатата сезона во претпоследното коло беа на третото место и во еден момент прославија повраток во Бундеслига, но за жал Хајденхејм им го скрати тоа задоволство. Во контролниот период изиграа неколку интересни дуели и запишаа генерално добри резултати.  Како и да е, сега во новата сезона влегуваат со големи амбиции, па ќе видиме до каде ќе стигнат.

Шалке со исти амбиции!

За жал во минатата сезона, Шалке го зазеде 17-то место на табелата и се пресели во втората германска лига. Во предминатата сезона беа исто дел од Цвајт и се снајдоа одлично, па како награда за тоа беа дел од Бундеслигата каде што искрено не се снајдоа многу. На 34 изиграни натпревари освоија само 7 победи, 10 реми и дури 17 порази што е навистина премалку. Клучниот неуспех се случи во претпоследното коло кога на домашен терен ремизираа против Ајнтрахт. Примарната цел на овој клуб е секако експресен повраток во елитата што овој пат нема да биде воопшто лесна задача. Што се однесува до припремниот период, Шалке изигра пет натпревари и запишаа две победи, две реми и еден пораз.

Очекување

Ова е доста тежок натпревар за типување. Станува збор за два великани, па затоа и решивме да го избегнеме конечниот исход и да ви дадеме предлог на голови.

ТИП

Хамбургер – Шалке – 3+ @ 1.58 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*