TИП НА ДЕНОТ (25.07.2023, 20:30) СЕРВЕТ – ГЕНК

Тип на денот
Тип на денот

Oд денес на програмата се натпреварите од второто квалфикациско коло за ЛШ, а за вас овој пат го издвоивме натпреварот помеѓу Сервет и Генк кој е закажан за вечер во 20:30 часот.

Швајцарскиот вицешампион изненадува!

Зад Сервет е една фантастична сезона каде што екипата од Женева над сите очекувања стигна до второто место на табелата што автоматски ги носи во квалификациите за Лигата на шампиони. На крајот, оваа екипа имаше само еден бод повеќе во однос на третопласираниот Лугано, а треба да се напомне дека во последното коло Сервет славеше на многу тешко гостување кај Луцерн и тоа беше доволно за пласман во овие квалификации. Инаку, Сервет досега 17 пати беше првак на Швајцарија и седум пати успеа да го освои трофејот во Швајцарскиот куп. Од минатата сезона може да заклучиме дека Сервет игра фантастично на домашен терен, па тој факт им дава надеж и на овој натпревар.

Белгискиот претставник има многу повеќе искуство во ваквите натпревари

Генк досега четири пати беше првак на Белгија, а последен пат тоа се случи во 2019 година. Секако не треба да ги заборавиме и трофеите во рамките на Купот и Супер купот. Минатата сезона за овој тим беше фантастична, а шампионската титула се реши во последните секунди од последното коло. Генк мораше да се задоволи со втората позиција, но и со квалификации за најквалитетното натпреварување во Европа. Од минатата сезона може да заклучиме дека Генк ја изгуби титулата на три кола пред крајот на првенство кога изигра реми против Унион. Многу лесно тој дуел можеше да замине во два правци, но на крајот впечатокот е дека Антверпен сосема заслужено стигна до трофејот.

Очекување

Влогот на овој натпревар е огромен, па искрено решивме да го избегнеме конечниот исход и да ви дадеме предлог на голови.

ТИП

Сервет – Генк – ГГ @ 1.63 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*