ТИП НА ДЕНОТ (12.07.2023, 18:00) МОЛДЕ – САРПСБОРГ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има интересна понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од четвртфиналето на норвешкиот Куп.

Актуелниот шампион Молде не ја отвори најдобро сезоната во норвешката лига, па затоа ќе има големи амбиции во Купот, а во четвртфиналето има противник по мерка.

Молде атакува на трофејот

Минатата сезона за Молде беше доста успешна бидејќи овој тим ја освои титулата во Норвешка на убедлив начин. Поради тоа очекувањата од овој тим оваа сезона беа многу поголеми, но Молде не ја отвори најдобро сезоната и после 14 одиграни кола се наоѓа на 5-то место. Меѓутоа, се уште е многу рано, па овој тим има капацитет да се искачува на табелата, но сигурно мора да ги поправи резултатите. Во последно време влезе во добра форма и пред само два дена запиша многу важна победа против Бран. Амбициите во Купот оваа сезона се многу големи, а во четвртфиналето имаат противник по мерка и се големи фаворити.

Сарпсборг игра одлично оваа сезона

Малкумина очекуваа толку добар старт на Сарпсборг оваа сезона и одлично играат од почетокот на сезоната. Минтото коло запишаа неочекуван пораз, па паднаа на 6-то место на табелата. Но до Молде имаат само два бода помалку на табелата и натпревар помалку, па би можеле да го поминат на табелата. Во двете претходни кола во Купот беа убедливи и заслужено стигнаа до четвртфиналето. Сега ќе се обидат да ја искористат променливата игра на Молде, но тешко дека ќе успеат да го елиминираат актуелниот шампион. Ова по традиција за нив е тешко гостување, но сигурно нема да се предадат лесно.

Очекување

Квалитетот и традицијата се на страната на Молде па поради тоа е фаворит на овој меч и нашите очекувања се дека ќе запише победа, иако тоа воопшто нема да биде лесно.

ТИП:

Молде – Сарпсборг – 1 @ 1.65 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*