Ла Лига 36-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Оваа недела имаме и вонредно коло во шпанската елитна Ла Лига. Шампионот е веќе одлучен, а борбата за Европа и опстанок ќе продолже и во наредните натпревари. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новата рунда во Шпанија.

Селта – Жирона – ГГ

Селта влезе во катастрофална серија резултати и зад себе запиша четири последователни порази, па нивниот опстанок се уште не е гарантиран за селдната сезона. Жирона од друга страна успеаа да се издигнат на табелата и тие се уште имаат шанси во најмала рака за конференциската лига, но голема е конкуренцијата, па прашање е дали ќе успеат. Наш предлог за овој дуел е ГГ со квота 1.70 во Mozzart.

Сосиедад – Алмерија – 1

Веруваме дека Сосиедад во преостанатите три кола ќе успее да ја сочува четвратата позиција на табелата и дека следната сезона ќе ги гледаме во Лигата на шампиони. Домаќините на овој натпревар влегуваат со одлично расположение и на последните пет натпревари немаат пораз. Алмерија пак со победата во последното коло над Мајорка успеаа да се издвојат од црвената зона и благодарение на тие три бода ги максимизираа шансите за опстанок. Ние овде даваме предност на домаќините и типуваме 1 со квота 1.50 во Bet365.

Ваљадолид – Барселона – 1Х

Во многу лош период тимот на Ваљадолид влезе во криза. Зад себе во последните пет натпревари имаат пет порази, па воопшто не е чудно што се дел од зоната за елиминација, но се уште се конкурентни за опстанок. Барса нема никаква обврска за собирање на бодови бидејќи тие се новите шампиони во Ла Лига. Веруваме дека Ваљадолид ќе останат непоразени на овој натпревар и типуваме 1Х со квота 1.95 во 22Bet.

Елче – Севиља – 2

Елче заврши со елитата за оваа сезона. Иако зедоа четири бода во последните две кола, сепак ги платија долговите од порано и не успеаа да го сочуваат статусот на прволигаш во овогодинашното издание на Ла Лига. Севиља се поправи во последно време и се издигна на 9-та позиција, а искрено имаат и шанси за да стигнат до Европа што би било вистински успех за нив. Типуваме 2 со квота 1.73 во 20Bet.

Реал Мадрид – Рајо Валекано – 1

Реал Мадрид направи уште еден неочекуван кикс во минатото коло и тие беа поразени од тимот на Валенсија. Иако немаат потреба од бодови за оваа сезона, сепак сметаме дека не треба лесно да се предадат. За противник го имаат тимот на Рајо Валекано кој ја исполни својата примарна цел, па и следната сезона ќе ги гледаме во Ла Лига. Ние сметаме дека домаќините ќе ги земат трите бода и типуваме 1 со квота 1.73 во Mozzart.

Виљареал – Кадиз – 1

Виљареал се сигурни во пласманот за Лига Европа, но вистински успех би било ако успеат да стигнат до ЛШ, но за тоа дефинитивно ќе треба да се помачат бидејќи имаат негатива од пет бода која не е лесно да се надомести. Кадиз благодарение на трите бода од последното коло кои ги зеде против Ваљадолид се искачи над црвената зона и создаде предност, па веруваме дека ќе успеат да останат во елитата. Наш предлог е 1 со квота 1.53 во Bet365.

Бетис – Хетафе – Х2

Бетис изигра без голови во последното коло на едно тешко дерби каде што се натпреваруваа со Севиља, а тоа не им ја промени позицијата на табелата во Ла Лига. Овој пат за противник го имаат тимот на Хетафе кој е во катастрофална форма и со загрозен опстанок. Во последните пет дуели имаат само една победа и едно реми, па на овој дуел влегуваат со лошо расположение. Како и да е, ние сметаме дека ќе останат гостите непоразени и типуваме Х2 со квота 1.80 во 22Bet.

Еспањол – Атлетико Мадрид – ГГ

Голема е веројатноста Каталонците следната сезона да ги гледаме во Сегунда. Во моментов се на претпоследното место на табелата, но успеаа во последното коло да земат три бода против Валекано и да останат конкурентни за опстанок. Атлетико Мадрид е на второто место со обезбеден палсман за ЛШ. Овде очекуваме отворен натпревар и типуваме ГГ со квота 1.62 во 20Bet.

Мајорка – Валенсија – 2

Мајорка е на 12-то место на табелата и тие повеќе немаат потреба за грижа бидејќи обезбедија опстанок во Ла Лига и за селдната сезона, а математички се уште имаат шанси за да стигнат до конференциската лига, но големо е прашањето колку ќе успеат во тоа. За противник го имаат тимот на Валенсија кој игра фантастично во последно време, а тоа го докажаа и на последниот натпревар каде што го надиграа тимот на Реал Мадрид. Наш предлог за овој дуел е 2 со квота 2.25 во Mozzart.

Осасуна – Билбао – ГГ

Последниот дуел од ова вонредно коло ќе се игра на Памполона каде што ќе се сретнат екипите на Осасуна и Атлетик Билбао. Осасуна е во трка за конфренциската лига, но лидер во таа група е Билбао кој всушност им е денешен противник. И двете екипи знаат да изиграат отворено, па очекуваме и денес да биде така. Типуваме ГГ со квота 1.86 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*