Ла Лига 35-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Во Ла Лига на распоредот стигна 35-то коло. Шампионот веќе се дозна во минатото коло, а сега ќе имаме борба за европските купови и опстанокот. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новото коло во Ла Лига.

Кадиз – Ваљадолид – 0-2

Првиот натпревар од новото коло е борба за опстанок. И двете екипи имаат ист број бодови, а се наоѓаат на делба на 16-та позиција. Домаќините после победата над Валенсија запишаа два порази, додека гостите се во серија од четири последователни неуспеси. Како и да е, овде очекуваме натпревар со мал број погодоци и типуваме 0-2 гола со квота 1.73 во Mozzart.

Жирона – Виљареал – ГГ

Екипата на Жирона благодарение на добрите резултати во последно време стигна до позиција која води во конференциската лига, но конкуренцијата е огромна за тоа место и очекуваме голема борба до крајот на сезоната. Виљареал по старото добро правило се спремни за Лига Европа, но  се уште постојат математички шанси за пласман во ЛШ. Овчекуваме отворен натпревар и типуваме ГГ со квота 1.57 во Bet365.

Атлетик Билбао – Селта – 1

Билбао влезе во многу лоша серија резултати и тоа во најлош можен период, односно пред крајот на сезоната. Зад себе имаат три порази и едно реми, па тоа придонесе да се оддалечат од позициите за Лига Европа. Селта е на средината и уште малку им фали за да бидат сигурни дека и следната сезона ќе бидат дел од Ла Лига. Нш предлог е 1 со квота 1.74 во 22Bet.

Алмерија – Мајорка – 3+

Алмерија некако успеа да се оттргне од црвента зона и во моментов ја има 15-та позиција на табелата, но сепак далеку се од сигурен опстанок бидејќи во предност се само два бода. Мајорка од друга страна е во поповолна позиција и не треба да се грижат за опстанок, а ако остварат солидни резултати може да стигнат и до Европа, барем математички. Овде типуваме 3+ со квота 2.10 во 20Bet.

Хетафе – Елче – 1

Хетафе е дел од црвенат зона, но има реални шанси за опстанок, а за тоа ќе треба да присоберат уште некој бод. За противник го имаат тимот на Елче кој официјално се преселува во Сегунда, но во минатото коло направија изненадување и победија против Атлетико Мадрид. Хетафе има идеална шанса за три бода и веруваме дека ќе ја искористат. Типуваме 1 со квота 1.50 во Mozzart.

Барселона – Реал Сосиедад – ГГ

Барса е новиот шампион во Шпанија, а тоа го потврдија во минатото коло и сега може да ги дочекаат останатите натпревари со порелаксиран пристап. Сосиедад е во идеална позиција за да обезбеди пласман во ЛШ, а со самото тоа тие ќе ја исполнат својата примарна цел. Ова е дуел на две квалтиетни екипи, па головите не би требало да изостанат. Типуваме ГГ со квота 1.80 во Bet365.

Рајо Валекано – Еспањол – Х2

Рајо Валекано ја исполни својата примарна цел, а тоа е да обезбедат опстанок за и следната сезона да бидат дел од шпанската елита, па се што ќе биде плус ќе им биде како дополнителен успех. Еспањол со поразот од градскиот ривал ги минимизираше шансите за опстанок, но се уште ништо не е готово, па во овие три кола ќе се обидат да ја спасат сезоната. Наш предлог за овој натпревар е Х2 со квота 1.80 во 22Bet.

Атлетико Мадрид – Осасуна – 1

Атлетико Мадрид во минатото коло го направи и можеби најголемиот кикс за оваа сезона. Имено, тие беа поразени од веќе елиминираниот Елче со минимален резулта од 0-1, па во моментов паднаа на третата позиција. За противник овој пат го имаат тимот на Осасуна кој после два последователни порази запиша победа во минатото коло над Алмерија. Веруваме дека домаќините ќе ги земат трите бода на овој натпревар и типуваме 1 со квота 1.37 во 20Bet.

Валенсија – Реал Мадрид – ГГ

Валенсија врза неколку добри резултати во последните пет кола поточно зедоа 10 бода и се оддалечија од црвената зона, но сепак тоа не им гарантира сигурен опстанок, па со оглед на моменталнта ситуација може да кажеме дека за Валенсија ова е сезона за заборав. Реал Мадрид се прости од титулата во Ла Лига, но беа елиминирани и во ЛШ. Наш предлог за овој дуел е ГГ со квота 1.62 во Mozzart.

Севиља – Бетис – ГГ

Севиља во домашното првенство и во Лига Европа игра како тотално различно. Во Ла Лига имаа доста лоши резултати во првата половина од сезоната, но некако успеаа да се поправат и сега се на срединта на табелата, додека во Лига Европа стигнаа до ½ финале и … Бетис од друга страна врза две победи во последните две кола и ќе дадат се од себе за да се задржат на позицијата која води во Европа. Наш предлог е ГГ со квота 1.80 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*