ТИП НА ДЕНОТ (02.05.2023, 21:00) АРСЕНАЛ – ЧЕЛЗИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а во центарот а вниманието ќе биде насочено натпреварот од Премиер лигата помеѓу

Арсенал ја загуби лидерската позиција на табелата и сега заостанува еден бод зад Манчестер Сити, но сигурно нема лесно да се откаже од битката за титулата. Од друга страна Челзи игра очајна сезона и бодовите не му се потребни.

Арсенал не се откажува од титулата

Арсенал влезе во серија на лоши резултати и ја испушти лидерската позиција на табелата, но сигурно нема да се откаже од титулата. Минатото коло беше прегазен на гостувањето кај Сити и самодовербата на тимот е на ниско ниво, но Арсенал во моментов заостанува само еден бод на табелата. Арсенал игра сезона каква ниту најголемите оптимисти не можеа да замислат. Најпрво се мислеше дека тоа е само одличен старт на сезоната и дека „топџиите“ ќе паднат после Мундијалот, но тимот на Артета покажа одличен континуитет. После елиминацијата во Лига Европа се насочија само кон Премиер лигата и беа во одлична форма, но на последните неколку натпревари дозволија голем пад на формата. „Топџиите“ одиграа три ремија пред дербито со Сити и дозволија „граѓаните“ да ја надохнадат разликата. Сепак, тимот на Артета нема да се откаже од титулата на шест кола пред крајот и сигурно ќе се боди до последниот судиски свиреж, па поради тоа се наоѓа пред императив победа на овој меч.

Челзи има сезона за заборав

Ниту најголемите песимисти не можеа да предвидат вака лоша сезона на Челзи. Во Премиер лигата се на средината на табелата и одамна отпаднаа од трката за Топ 4. За ситуацијата да биде уште полоша, Челзи потроши огромна сума на нови засилувања, само во јануари пристигнаа играчи за 350 милиони евра, но до сега не донесоа позитивни промени. Лампард како трет тренер сезонава не донесе никакво подобрување, испадна од Лигата на шампиони, а во првенството тоне се повеќе. Моментално се наоѓа на 12-то место на табелата и на последните пет меча има дури 4 порази и едно реми, што е една од најлошите негативни серии во поновата историја на клубот. Едноставно тимот повеќе нема мотив да игра, сигурно нема да испаднат, а позициите кои водат во Европа се далеку. Поради тоа ова е сезона за заборав и „сините“ сакаат што побрзо да заврши, па од лето да почнат нов циклус.

Очекување

Формата и домашниот терен се на страната на Арсенал за кого ова сигурно е клучен натпревар оваа сезона, од друга страна Челзи нема мотов и потреба за бодови, а се наоѓа во ужасна форма.

ТИП:

Арсенал – Челзи – 1 @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*